Co można wyczytać z gestów polityków? Rozmowa ze specjalistą...

  Co można wyczytać z gestów polityków? Rozmowa ze specjalistą od mowy ciała [GALERIA]

  Jakub Szczepański

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak to jest z gestykulacją u polityków?
  Wszyscy uczymy się gestów od najmłodszych lat, dowiadujemy się, jak je opanowywać. Nabywamy wiedzę odnoszącą się przede wszystkim do gestykulacji rękoma, staramy się też poskromić mimikę twarzy. Ale nie oszukujmy się, najtrudniej zapanować nam nad tułowiem i nogami. Tak czy owak ruchy rąk weszły do kanonu mowy ciała. I oczywiście politycy też uczą się tych kanonów. Widać to na przykład na zdjęciach Donalda Tuska i Baracka Obamy. Obaj panowie pokazują ten sam gest.

  Koszyczek dominuje? U premiera pojawia się zwykle podczas konferencji prasowych, kiedy dziennikarze zadają pytania.
  Często można go zaobserwować u Angeli Merkel. To ruch wyuczony. Ten gest jest najczęściej demonstracją swego rodzaju pewności siebie. W związku z tym podczas przemowy do większej grupy wszyscy powinni mieć przeświadczenie, że wiedzą, o czym mówią, są stabilni i należy im zaufać. Tak w telegraficznym skrócie.

  A co Pan powie o zdjęciu prezesa?
  Analiza gestów na podstawie samych zdjęć jest bardzo trudna, potrzeba kontekstu, konkretnego przekazu. Nie porównywałbym fotografii Jarosława Kaczyńskiego z ujęciami Baracka Obamy i Donalda Tuska. Dla mnie to nie jest ten sam gest. To ekspresyjne pokazanie tego, co w danym momencie Kaczyński mówi. Ciężko powiedzieć, czy on coś odpycha, czy przyciąga.

  A kciuki? Prezes jest znany z tego, że często podnosi je do góry. Wygląda to dość zabawnie.
  Nazwijmy to gestem autostopowicza. Wszystko zależy od tego, czy kciuk został wyciągnięty celowo, czy też przypadkowo. Najczęściej oznacza to, że to, co dana osoba mówi, jest w porządku. Często politycy stosują ten gest w sposób wyrafinowany. Robią to niby przypadkowo. Zresztą widać to w wielu wypowiedziach. Niemniej, zdarza się, że rzeczywiście taki gest jest owocem przypadku. Wtedy taki ruch, podobnie jak mrugnięcie powiekami, wzruszenie brwiami czy barkami, jest tak zwanym emblematem.

  Czym jest ten emblemat?
  To ruch naszego ciała, który może występować właściwie niezależnie - poza słowami. Najczęściej jest odczytywany jako bardzo wiarygodny. Przykładem nieeleganckiego emblematu, który występuje bardzo często, jest używanie środkowego palca. Pojawia się zarówno jako świadomy gest, jak i nieświadomie, jako emblemat. W tym drugim przypadku jest bardziej wiarygodny.

  Dlaczego klasyczny, podwórkowy gest jest tak bardzo istotny?
  Dlatego, że drugim sposobem towarzyszącym wypowiedziom werbalnym jest ilustrowanie. Różni się od emblematu tym, że przy ilustrowaniu zawsze muszą występować słowa. Nie można bawić się w analizę języka ciała, kiedy brakuje wypowiedzi. Wtedy to ilustrowanie nie może występować. Tak naprawdę - w przypadku analizy zdjęć - możemy analizować kilka rzeczy.

  Powie Pan co takiego?
  Przypadkowe emblematy, które występują w ferworze walki, dyskusji, lub wyuczone gesty. Takie, z którymi mamy do czynienia na zdjęciach Obamy, Tuska i Merkel. Te odruchy bywają tak wyćwiczone, że stają się naturalne. Chociażby koszyczek, który może wejść w nawyk, bo jest wykonywany tyle razy. Istnieje coś takiego jak pętla nawyków. To tak jak w przypadku premiera na konferencji prasowej.

  Brzmi ciekawie.
  Pętla nawyków składa się z trzech elementów. Wskazówka, nawyk właściwy i nagroda. Dla Donalda Tuska wskazówką może być wyjście na konferencję prasową. Odruchowym ustawieniem - gest koszyczka, a nagrodą - dobre samopoczucie. Bo z rękami coś przecież trzeba zrobić. Być może podczas takiej konferencji nie wypada ich trzymać w kieszeni. A może ciężko jest zrobić kołyskę.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny