Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co piąty kierowca skierowany na badania u psychologa to duchowny

Agnieszka Jasińska
Przed rozpoczęciem nauki jazdy każdy kursant musi przejść obowiązkowe badania lekarskie. Jednak nawet jeśli już zostanie kierowcą, może być skierowany na badania lekarskie lub psychologiczne
Przed rozpoczęciem nauki jazdy każdy kursant musi przejść obowiązkowe badania lekarskie. Jednak nawet jeśli już zostanie kierowcą, może być skierowany na badania lekarskie lub psychologiczne Krzysztof Szymczak
W tym roku skierowanie na badanie psychologiczne dostało 902 łódzkich kierowców. Na badania lekarskie skierowanych zostało 679 kierowców. Na podstawie orzeczenia lekarskiego podjęto tylko 53 decyzje o cofnięciu prawa jazdy, zaś psychologicznego - 5.

- 80 proc. kierowców przechodzi badania psychologiczne pozytywnie. Natomiast ci, którzy otrzymali decyzję negatywną, mogą się odwołać i przejść badania jeszcze raz - mówi Anna Miżowska, psycholog i dyrektor niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej Empiria w Łodzi. - Podczas badań kierowcy twierdzą np., że przewartościowali swoje życie, zrozumieli błąd i więcej nie wsiądą za kierownicę po pijanemu. Chociaż wszyscy podpisują się pod takim oświadczeniem, nie zawsze są szczerzy. Doskonale wiemy, że są osoby, które oszukują psychologów.

W instytucie Empiria w Łodzi co piąty kierowca, skierowany na badania psychologiczne, to duchowny. Podobnie jest w innych poradniach.

- Niestety, duchowni to grupa, która dominuje, jeśli chodzi o jazdę pod wpływem alkoholu- podkreśla Miżowska. - Oprócz duchownych, na badania trafia także wielu właścicieli prywatnych firm. Kierowcy, którzy prowadzą po pijanemu, to najczęściej mężczyźni w wieku od 25 do 40 lat.

Urzędnicy podkreślają, że nie wszystkie osoby, które dostały skierowanie do lekarza lub psychologa, zgłaszają się na nie.

- Powodem skierowania na badania lekarskie są uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia, np. uzależnienie od alkoholu, podejrzenie padaczki lub kierowanie pojazdem m.in. w stanie nietrzeźwości - wylicza Mariusz Mieszek, p.o. dyrektor departamentu obsługi i administracji wydział praw jazdy i rejestracji pojazdów łódzkiego magistratu. - Powodem skierowania na badania psychologiczne jest również kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, udział w wypadku drogowym (dotyczy to kierowcy, który kierując pojazdem spowodował wypadek, w którym zginęła lub doznała obrażeń inna osoba) oraz przekroczenie 24 punktów karnych.

Od lipca zmieniły się przepisy. Podczas badań u psychologa jest więcej testów osobowościowych, mniej natomiast testów na maszynach, badających sprawność psychofizyczną. Badania psychologiczne trwają około dwóch godzin. Kosztują 150 zł.

- Najpierw pacjent musi się wylegitymować i pokazać skierowanie od policji. Psycholog nie tylko słucha. Zwraca także uwagę, jak dana osoba się zachowuje, obserwuje mowę jej ciała - wyjaśnia Miżowska. - Warto podkreślić, że na badania kierowanych jest coraz więcej starszych osób. Nie chcą przestać jeździć samochodem, a czasami już nie powinni - mówi Miżowska. - Zdarza się, że w czasie badań trzeba odesłać pacjenta do innych specjalistów, np. do psychiatry.

Porównując decyzje o cofnięciu prawa jazdy, nie możemy mówić o tendencji. Przez cały ubiegły rok decyzji było dokładnie tyle samo, co w tym roku do września (58). Natomiast w 2012 było ich 95.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki