Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powstanie na piętrze "Prexera"?

Maciej Kałach
Kiedyś w "Prexerze" produkowano broń i rzutniki do bajek
Kiedyś w "Prexerze" produkowano broń i rzutniki do bajek Paweł Łacheta
W grudniu Uniwersytet Łódzki ogłosił konkurs na wynajęcie piętra w "Prexerze", czyli dwukondygnacyjnym budynku z charakterystyczną mozaiką przy ul. Pomorskiej 39.

Z parterem problemu nie ma - tam od dwóch lat w porozumieniu z UŁ prężnie działa Stowarzyszenie Topografie, które organizuje spotkania i wystawy w ramach "Miejskiego Punktu Kultury Prexer-UŁ". Społecznicy sami zadbali o estetykę przyznanych im pomieszczeń, dzięki czemu mogą zapraszać w zaniedbane dawnej wnętrza m.in. autorów książek i muzyków.

Za to z piętra jesienią wyprowadziło się kino "Cytryna". Wyprowadzkę uczczono huczną imprezą kończąc trzyletni etap działalności kina przy ul. Pomorskiej

- Uczelni zależy na tym, aby to miejsce miało charakter miejskiego punktu kulturalnego - mówił jeszcze przed Bożym Narodzeniem Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. Od Łukasza Biskupskiego ze Stowarzyszenia Topografie usłyszeliśmy, że to ta organizacja złożyła uczelni stosowną ofertę.

Piętro "Prexera" zajmuje przede wszystkim sala kinowa z 238 miejscami. Jednak nadzieje, że nowy najemca też skupi się na puszczaniu filmów, mogą okazać się płonne - musiałby bowiem wybudować schody przeciwpożarowe. Ich brak był jedną z przyczyn zamknięcia "Cytryny". Właściciel kina nie miał środków finansowych, aby zrealizować wskazówki strażaków.

Budynek należy do Uniwersytetu Łódzkiego od 1990 r. Jeszcze 10 lat temu w sali kinowej odbywały się wykłady dla studentów wydziałów, które nie miały wtedy wystarczającej bazy lokalowej. Jednak teraz budynek "Prexera" ma służyć wyłącznie działalności kulturalno-edukacyjnej. Parking przed wejściem zastąpi ogródek.

Nazwa budynku pochodzi od Łódzkich Zakładów Kinotechnicznych "Prexer", które swoje początki wywodziły od powstałego w 1944 r. oddziału filmowego przy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Od 1948 r. prawie wszystkie projektory używane w polskich kinach pochodziły właśnie z Łodzi. Zakłady produkowały również rzutniki bajek, które pewnie znajdziemy na pawlaczach swoich domów, a także kserokopiarki oraz broń.

To właśnie oddział "Prexera" produkujący uzbrojenie (w tym pistolety oraz celowniki do armat przeciwlotniczych) przetrwał likwidację z początku lat 90. XX wieku, a teraz funkcjonuje przy ul. Kilińskiego 16 w Łodzi.

Obecny "Prexer" pokazał się we wrześniu na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach - jako jedna z pięciu firm z regionu łódzkiego.

Charakterystyczny budynek przy ul. Pomorskiej 39 pochodzi z 1965 roku.

Modernistyczny styl podkreśla mozaika, którą - jak przypominają obecni gospodarze parteru ze Stowarzyszenia Topografie - wykonali w czynie społecznym pracownicy "Prexera".

Do ułożenia mozaiki użyto resztki płyt, które pozostały z produkcji kserografów.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki