Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić podczas kolizji drogowej? Wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. TOP 5 najważniejszych działań podczas i po kolizji drogowe

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
TOP 5 najważniejszych działań podczas oraz po kolizji drogowej
TOP 5 najważniejszych działań podczas oraz po kolizji drogowej 123RF
Byłeś uczestnikiem kolizji drogowej? Nie daj się zjeść stresowi. Działaj racjonalnie. Oceń sytuację. Pomóż innym uczestnikom zdarzenia. I zadbaj o zabezpieczenie odpowiednich dowodów i oświadczeń, które pozwolą ci dochodzić swoich praw.

Czym różni się kolizja od wypadku?

Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym ucierpiały jedynie pojazdy, latarnie, elementy infrastruktury drogowej. O wypadku mówimy wówczas, gdy poszkodowani są ludzie. O ile w pierwszej z opisanych sytuacji nie trzeba wzywać służb (chociaż warto to zrobić dla zabezpieczenia własnych interesów), o tyle w drugim jest konieczność wezwania policji oraz pogotowia ratunkowego.

Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia?

W przypadku kolizji usuwamy pojazd z jezdni. Jeśli okaże się to niemożliwe, oznaczamy miejsce trójkątem ostrzegawczym. Na autostradzie i drodze ekspresowej, trójkąt należy ustawić 100 m przed miejscem wypadku, zaś na pozostałych drogach, poza terenem zabudowanym – 30 do 50 m przed miejscem wypadku. Jeżeli zdarzenie miało miejsce na terenie zabudowanym, trójkąt ustawia się przy lub na samochodzie.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Dopilnujmy, aby w całości spisał je odręcznie sprawca. W przeciwnym razie może próbować wypierać się swej odpowiedzialności.

Oto dane, które powinny się znaleźć w oświadczeniu:

  • imiona i nazwiska sprawcy oraz poszkodowanego;
  • adresy zameldowania obu kierowców;
  • numery oraz organy wydające prawa jazdy obu kierowców;
  • numery rejestracyjne obu pojazdów;
  • numery dowodów osobistych obu kierowców;
  • numery polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz nazwa ubezpieczyciela;
  • oświadczenie, kto jest sprawcą zdarzenia;
  • szkic i opis zdarzenia;
  • podpisy obu kierowców.

Poniżej znajdziesz wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy

Zadzwoń na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego. Szczegółowo opowiedz o zdarzeniu, do którego doszło na drodze. Firma ubezpieczeniowa powinna wysłać rzeczoznawcę na miejsce postoju uszkodzonego pojazdu poszkodowanego. Wyceni on szkody, co pozwoli ci na dochodzenie wypłaty należnej kwoty z polisy.

Pamiętaj, do wypadku wystarczy jeden pojazd!

Mniejszy ruch związany z pandemią nie oznacza, że znika ryzyko wypadku. Często w niebezpiecznym zdarzeniu bierze udział tylko jeden pojazd. W ostatnim roku można zaobserwować zmniejszenie się ruchu na polskich drogach. Niestety, aby doszło do tragedii, wystarczy tylko jeden pojazd. W wypadkach z udziałem wyłącznie jednego pojazdu silnikowego śmierć ponosi ok. 30 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Unii Europejskiej. W tej kategorii mieszczą się zdarzenia, w których zginął kierowca i (lub) pasażerowie pojazdu, ale poza nimi nie ucierpiał żaden inny uczestnik ruchu drogowego, na przykład rowerzysta czy pieszy.

Tragiczne skutki uderzenia w drzewo

O jakie wypadki chodzi? Często są to sytuacje, gdy pojazd wypadnie z drogi i uderzy w taki obiekt jak drzewo czy słup. Inne przykłady to kolizja z przeszkodą lub zwierzęciem, a także wywrócenie się pojazdu. Do większości tych zdarzeń dochodzi poza terenem zabudowanym.

Młodzi kierowcy i motocykliści najbardziej zagrożeni

Największe ryzyko śmierci w wypadku drogowym z udziałem jednego pojazdu dotyczy młodych kierowców i motocyklistów. Osoby w grupie wiekowej 18–24 są dwa razy bardziej zagrożone niż osoby w wieku 25–49 lat.

– Młodym kierowcom brakuje doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, a jednocześnie często cechuje ich skłonność do ryzykownych zachowań na drodze. Nierzadko są to osoby podatne na rozproszenie uwagi na przykład z powodu korzystania z telefonu w czasie jazdy – tłumaczy Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak się uchronić przed wypadkiem lub kolizją?

Badania wykazują, że wśród najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem jednego pojazdu związanych z czynnikiem ludzkim można wymienić rozproszenie uwagi, jazdę z nadmierną prędkością, jazdę po spożyciu alkoholu czy zmęczenie. Nierzadko jednym z czynników jest niesprawność techniczna pojazdu. Znaczenie może mieć jednak również wadliwa infrastruktura drogowa czy warunki pogodowe. Kierowca nie ma na to wpływu, ale powinien zawsze czujnie obserwować drogę i dostosować się do tych niekorzystnych warunków.

Istotne znaczenie mają szkolenia bezpiecznej jazdy, na których kierowcy mogą doświadczyć w praktyce niewidzialnych granic przyczepności i wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby nie popełnić błędów na drodze.

– Niezależnie od przyczyny wypadku, jeśli do niego dojdzie, kluczowe są właściwie zapięte pasy bezpieczeństwa. Kierowca czy pasażer, którego chronią pasy oraz poduszki powietrzne, ma większe szanse na przeżycie niż osoba, która w momencie uderzenia może wypaść przez przednią szybę – mówią eksperci.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki