Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeba wiedzieć o męskim zdrowiu? Jakie badania powinien robić każdy mężczyzna? Poradnik od NFZ z okazji Dnia Mężczyzny

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zdrowie mężczyzny wymaga regularnych kontroli. Nie warto unikać wizyt u lekarza
Zdrowie mężczyzny wymaga regularnych kontroli. Nie warto unikać wizyt u lekarza 123RF
Z okazji Dnia Mężczyzn łódzki oddział NFZ zachęca panów do badań profilaktycznych, w tym programu Profilaktyka 40 Plus oraz badania w kierunku nowotworów.

Zdrowie mężczyzny. Łódzki oddział NFZ zachęca panów do badań profilaktycznych

10 marca obchodziliśmy w Polsce Dzień Mężczyzn. Łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina z tej okazji panom, by wykonali badania profilaktyczne. Niestety wielu z nich niechętnie odwiedza lekarzy. To – razem z niezdrowym trybem życia i czynnikami genetycznymi - sprawia, że mężczyźni żyją średnio o osiem lat krócej niż kobiety.

Nowoczesnemu mężczyźnie w dbaniu o zdrowie i tężyznę fizyczną pomoże Internetowe Konto Pacjenta

Badania profilaktyczne dla mężczyzny. Od czego zacząć?

Można to zmienić. Dobrym wstępem do zadbania o swoje zdrowie jest skorzystanie z programu Profilaktyka 40 Plus.

- Z bezpłatnych badań mogą skorzystać i 60-latkowie i 50-latkowie, bez względu na to na jakie choroby cierpią – zachęca Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Można bezpłatnie wykonać podstawowe badania laboratoryjne krwi i kału pozwalające ocenić stan zdrowia i ryzyko wystąpienia schorzeń, dodatkowo mężczyźni mogą też mieś oznaczony antygen swoisty dla stercza (PSA). To proste badanie, wykonywane z próbki krwi, jest istotne dla oceny ryzyka wystąpienia raka prostaty. Takie podstawowe badania, w tym oznaczenie antygenu PSA, mężczyźni po czterdziestce powinni robić regularnie raz do roku.

Aby po raz pierwszy zapisać się na badania Profilaktyki 40 Plus trzeba wypełnić krótką ankietę. Można to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta, działającą w godz. 8-18 infolinię 800 100 101 lub każdej w biorącej udział w programie przychodni POZ. Na podstawie ankiety do pacjenta dopasowany będzie zestaw badań. Program trwa do końca czerwca 2024, mogą z niego skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie brały w nim udziału.

Męskie nowotwory. Jakie grożą mężczyznom i jak im zapobiegać?

NFZ przypomina też panom, by zwracali uwagę na niepokojące objawy, takie jak np. częste oddawanie moczu czy problemy z erekcją, które mogą świadczyć o nowotworze prostaty, a także na wszelkie zmiany takie jak w obrębie prącia i jąder oraz konsultowanie ich z lekarzem.

Programy profilaktyczne NFZ dla mężczyzn

Do mężczyzn skierowanych jest też wiele programów profilaktycznych NFZ dotyczących m. in. chorób układu krążenia, odtytoniowych, nowotworów głowy i szyi czy bólów kręgosłupa. Kalendarz badań, które warto wykonać w danym wieku można znaleźć na stronie internetowej Akademii NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki