Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej osób ma cukrzycę! Co robić, aby nie zachorować i nie mieć groźnych powikłań? NFZ przygotował porady i wsparcie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W ramach profilaktyki cukrzycy typu 2 warto przynajmniej raz do roku badać poziom cukru we krwi. Kto nie ma w domu glukometru może się zbadać w swojej przychodni POZ bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia
W ramach profilaktyki cukrzycy typu 2 warto przynajmniej raz do roku badać poziom cukru we krwi. Kto nie ma w domu glukometru może się zbadać w swojej przychodni POZ bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia 123RF
Cukrzyca ma groźne powikłania i potrafi mocno skrócić życie - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia z okazji przypadającego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy. NFZ przygotował też pomoc w zapobieganiu tej chorobie: dostępne przez internet bezpłatne diety, poradniki i programy treningowe.

Cukrzyca typu 2. Jakie mogą być jej objawy?

Coraz więcej Polaków choruje na cukrzycę. Szacuje się, że to schorzenie ma już jedna osoba na dziesięć, a do tego co roku cukrzyków przybywa. Ponad 90 proc. pacjentów ma cukrzycę typu 2, często związaną z otyłością i niezdrowym stylem życia.

Niestety co trzeci cukrzyk nie wie, że jest chory. Objawy takie jak:

  • napady głodu i pragnienia
  • nagłe chudnięcie
  • częstsze niż do tej pory oddawanie moczu
  • zmęczenie
  • drażliwość
  • suchość w ustach

łatwo zbagatelizować lub pomylić z innymi chorobami.

Cukrzyca typu 2. Jakie powikłania grożą chorym?

Tymczasem nieleczona cukrzyca potrafi skrócić życie pacjenta o kilkanaście lat, po drodze często wywołując powikłania takie jak: uszkodzenia wzroku, nerek i nerwów, zmiany miażdżycowe, czy impotencję u mężczyzn. A powstające u chorych tzw. stopy cukrzycowe mogą doprowadzić nawet do amputacji kończyn.

Badanie poziomu cukru elementem profilaktyki cukrzycy

Dlatego ważne jest regularne badanie poziomu cukru we krwi, a w razie wykrycia nieprawidłowości – wdrożenie leczenia, dostępnego bezpłatnie na NFZ u specjalisty lub w przychodni POZ. Nawet jeśli nie mamy objawów chorobowych, poziom cukru powinniśmy badać profilaktycznie raz w roku. Jeśli nie mamy w domu glukometru, możemy zrobić w swojej przychodni POZ. Osoby chore muszą badać się regularnie, mogą otrzymać od NFZ refundację czytnika mierzącego glukozę bez nakłuwania palca.

Cukrzycy sprzyja otyłość. Jak z nią walczyć?

Jednak od leczenia cukrzycy ważniejsze jest jej zapobieganie, głównie przez walkę z otyłością za pomocą właściwej diety i aktywności fizycznej.

Zachowanie właściwej diety nie jest dziś jednak proste. Średnio każdy Polak zjada ponad 40 kg i to pomimo rosnącej świadomości o jego szkodliwości. Spożywamy bowiem coraz więcej cukru ukrytego w słodzonych napojach, gotowych daniach, dodatkach czy wędlinach – często o tym nie wiedząc.

Dlatego aby ułatwić zdrowe odżywanie NFZ przygotował bezpłatne, zdrowe plany dietetyczne, w tym specjalistyczne diety „Cukrzyca” oraz „Nadwaga i otyłość".. Pomogą one skomponować smaczne i zdrowe posiłki, które ułatwią walkę z cukrzycą. Plany dostępne są na stronie www.diety.nfz.gov.pl, Z tej samej strony z zakładki „e-booki” można też pobrać publikację tematyczną „Cukier nie krzepi”.

Dla osób, które nie wiedzą jak zacząć aktywność fizyczną po długiej przerwie NFZ przygotował przystępny plan treningowo-motywacyjny "8 tygodni do zdrowia". Jest on dostępny bezpłatnie na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube lub w aplikacji MojeIKP.

Coraz więcej osób ma cukrzycę! Co robić, aby nie zachorować i nie mieć groźnych powikłań? NFZ przygotował porady i wsparcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki