Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej skarg na pracodawców trafia do Państwowej Inspekcji Pracy. Na co najczęściej narzekają pracownicy

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Listę grzechów głównych pracodawców otwierają wynagrodzenia. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło właśnie tej kwestii. Suma skarg przekroczyła w tym temacie 32,2 tys., o 3,4 tys. więcej niż 2021 roku.
Listę grzechów głównych pracodawców otwierają wynagrodzenia. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło właśnie tej kwestii. Suma skarg przekroczyła w tym temacie 32,2 tys., o 3,4 tys. więcej niż 2021 roku. Polska Press
Zwiększa się liczba skarg, które składają pracownicy na swoich pracodawców do Państwowej Inspekcji Pracy. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ponad 50,5 tys. skarg. Prawie co trzecia dotyczyła wypłaty wynagrodzenia. Wśród skarżących jest coraz więcej cudzoziemców. Sprawdź jakie zastrzeżenia mają najczęściej pracownicy do swoich pracodawców?

Rośnie liczba skarg zgłaszanych przez pracowników do Państwowej Inspekcji Pracy. W 2022 roku było ich ponad 50,5 tys. To o 5,3 tys. więcej niż rok wcześniej. Takie wnioski płyną z najnowszego „Sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy”. Najwięcej skarg dotyczyło wypłaty wynagrodzenia. Co ciekawe inspektorzy pracy wyegzekwowali dla pracowników aż 19,2 mln zł.

Pracownicy piszą skargi, bo znają swoje prawa.

- Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje warunki pracy, w tym godziny, płace, zdrowie i bezpieczeństwo zatrudnionych. Ma na celu ochronę przywilejów pracowników i zapewnienie im równego traktowania w miejscu pracy. Wykroczenia ze strony pracodawców najczęściej dotyczą m.in. niewypłacenia wynagrodzenia, nieprawidłowości przy wypowiedzeniu czy ewidencji czasu pracy. Fakt, że pracownicy coraz chętniej zgłaszają nieuczciwe praktyki jest dobrą informacją, bo to świadczy o tym, że mają oni coraz większą świadomość swoich praw. Mają też zaufanie do PIP. To wskazuje też na silną pozycję pracowników na rynku pracy – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i założyciel Personnel Service.

Coraz więcej skarg do inspekcji pracy składają także cudzoziemcy

W ubiegłym roku zwiększyła się liczba niezadowolonych z warunków pracy cudzoziemców, przede wszystkim Ukraińców. Ich zarzuty dotyczyły przeważnie niewypłacenia wynagrodzenia za pracę, niewypłacenia minimalnej stawki godzinowej przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi, braku potwierdzenia na piśmie zawarcia umowy o pracę oraz niewypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W sumie cudzoziemcy złożyli 2657 skarg, czyli 5 proc. wszystkich.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki