Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej szkód w gospodarstwach spowodowanych przez wilki. Rolnicy rozżaleni, ekolodzy mówią „nie” redukcji populacji zwierząt

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Obecnie zgoda na odstrzał wilków w Polsce wydawana jest przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska tylko w przypadku osobników powodujących zagrożenie.
Obecnie zgoda na odstrzał wilków w Polsce wydawana jest przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska tylko w przypadku osobników powodujących zagrożenie. 123rf/gatordawg
Na ostatnim sejmowym posiedzeniu komisji rolnictwa przedstawiono dane dotyczące populacji wilka. Liczebność zwierząt w Polsce zwiększyła się trzykrotnie, a właściciele gospodarstw rolnych zwracają uwagę, że ma to przełożenie na wzrost zgłaszanych szkód. Co dalej z drapieżnikami? Czy potrzeba zmian w zakresie ich ochrony?

Spis treści

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w latach 2014-2022 wzrosła liczebność wilków w kraju. Jeszcze 10 lat było ich ok. 1300, w 2022 roku naliczono ok. 4300 przedstawicieli gatunku. Dla rolników stanowi to problem, borykają się ze szkodami w postaci martwych zwierząt gospodarskich. Boją się także o ataki na domowników. Przy spotkaniu z człowiekiem wilki nie wykazują strachu i wchodzą na tereny gospodarstw w poszukiwaniu pożywienia.

Coraz częściej zgłaszane przez rolników szkody powodowane przez wilki, rosnące zagrożenie dla ludzi wskazują na potrzebę rozwiązania problemów wzrastającej populacji wilków, poinformował wiceminister Stefan Krajewski.

Odszkodowania za straty wyrządzone przez wilki. Kiedy możliwy jest odstrzał?

Za ochronę i odszkodowania odpowiedzialne jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ataki wilków dotyczą nie tylko zwierząt hodowlanych, ale także domowych. O ile w lesie podstawowym pokarmem są zwierzęta kopytne, w przypadku wsi mogą to być owce, kozy lub krowy. Zgodnie z przepisami rolnicy mogą ubiegać się o rekompensatę. Według danych resortu klimatu liczba wypłat rośnie, w 2022 roku z tego tytułu wypłacono ponad 2 mln złotych.

Problem dotyczy głównie województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego, wskazał na posiedzeniu Stefan Krajewski.

Statusy ochronne różnią się w krajach Europy. W Polsce od 1998 roku obowiązuje ochrona ścisła dla gatunku wilka. Według przepisów można jednak uzyskać odstępstwo w celu wyeliminowania zagrożeń, np. umyślne płoszenie, w skrajnych przypadkach nawet zabicie. W ubiegłym roku wydano 23 takie zezwolenia „w interesie bezpieczeństwa powszechnego”.

O tym, jak istotne jest wypracowanie rozwiązania zmniejszającego liczbę zgłaszanych szkód, od miesięcy mówią rolnicy.

Celem zarządzania populacją wilków nie jest eksterminacja gatunku. Lokalne zarządzanie populacją poszczególnych drapieżników minimalizowałoby szkody wyrządzane hodowli i gospodarstwom oraz zapewniłoby współistnienie między ludnością wiejską a dużymi drapieżnikami, czytamy w komunikacie Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ekolodzy murem za wilkiem

Pod koniec 2023 roku temat wilków powrócił na forum unijne. Zaproponowano przejście ze statusu gatunku objętego ochroną ścisłą do gatunku objętego ochroną, a projekt ma być w najbliższym czasie analizowany przez komisje środowiskowe. Działaniom na niekorzyść wilka sprzeciwiają się ekolodzy. Ich zdaniem człowiek i wilk mogą żyć obok siebie bez zagrożenia, a zwierzęta w gospodarstwach można odpowiednio chronić. WWF Polska zwróciło uwagę, że kreuje się negatywny wizerunek drapieżników w związku z atakami na źle zabezpieczone zwierzęta gospodarskie. „Takie zachowanie powoduje sytuacje konfliktowe między hodowcami a wilkami”.

Tymczasem, w swojej najnowszej pracy, łotewscy genetycy wykazali znaczący wpływ intensywnych odstrzałów na strukturę socjalną populacji wilków żyjących w Łotwie. Odstrzały negatywnie wpływają na trwałość grup rodzinnych, zwiększają wymianę osobników rodzicielskich, zmniejszają przeżywalność szczeniąt, wzmagają dyspersję młodocianych, niezdolnych do samodzielnego polowania osobników na znaczne odległości, przekazało z kolei Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej szkód w gospodarstwach spowodowanych przez wilki. Rolnicy rozżaleni, ekolodzy mówią „nie” redukcji populacji zwierząt - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki