Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zainteresowanych inwestycjami w Odnawialne Źródła Energii. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo energetyczne. Sprawdź powody

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdecydowana większość Polaków jest chce inwestycji w odnawialne źródła energii. Wsparcie dla inwestycji w OZE jest bardzo wysokie we wszystkich grupach wiekowych.
Zdecydowana większość Polaków jest chce inwestycji w odnawialne źródła energii. Wsparcie dla inwestycji w OZE jest bardzo wysokie we wszystkich grupach wiekowych. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Polacy są świadomi, że zużywają coraz więcej energii, co oznacza, że zapotrzebowanie na nią będzie w dalszym ciągu rosło. Jednocześnie zwiększa się odsetek osób, które chce inwestycji w Odnawialne Źródła Energii. Panele fotowoltaiczne, czy pompy ciepła biją rekordy popularności.

Spis treści

Rachunki za prąd mocno w górę

W 2023 roku miesięczny rachunek za prąd dla gospodarstwa domowego zużywającego 2000 kWh rocznie w taryfie G11 wiązał się z kosztem przekraczającym 160 zł, czyli o 24 proc, więcej niż jeszcze w 2022 roku. Tutaj warto podkreślić, że nadal obowiązuje mechanizm mrożenia cen energii, który zaplanowany jest do końca tego roku.

Bez zamrożenia cen w 2024 r. gospodarstwa domowe zużywające do 2000 kWh zapłacą za energię elektryczną niemal o 70 proc. więcej, czyli dodatkowo 100 zł miesięcznie – wynika raportu przygotowanego przez Forum Energii. Zdaniem ekspertów trzeba opracować strategię odchodzenia od sztucznego zaniżania cen energii, w zamian oferując szeroki pakiet działań inwestycyjnych i ochronnych.

Większe zużycie energii, to większe inwestycje w OZE

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą YOTTA dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, chcąc pokryć rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, musimy inwestować w transformację energetyczną i dodatkowe źródła energii.

Jak pokazują wyniki wspomnianego badania, zdaniem ankietowanych dostęp do taniej energii jest w stanie nam zapewnić:

  • elektrownia jądrowa (65 proc.),
  • elektrownie wiatrowe na lądzie i morzu (odpowiednio 67 proc. i 66 proc.),
  • fotowoltaika (65 proc.),
  • elektrownie wodne – 64 proc.,
  • co trzeci badany (32 proc.) wskazał na elektrownie węglowe.

Jednocześnie ponad ¾ Polaków popiera rozbudowę elektrowni wiatrowych na morzu i lądzie, a także elektrowni wodnych. 75 proc. badanych popiera inwestycje w fotowoltaikę, a 65 proc. z nich popiera budowę elektrowni jądrowej.

Potwierdza to także badanie na zlecenie Euros Energy, z którego dowiadujemy się, że znacząca większość Polaków jest za inwestowaniem w odnawialne źródła energii. 9 na 10 respondentów (91 proc.) podpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak” na pytanie, czy Polska powinna inwestować w rozwój OZE. Z drugiej strony, zaledwie 7 proc. ankietowanych jest przeciwna takim inwestycjom.

Autorzy badania podkreślają, że wsparcie dla inwestycji w OZE jest bardzo wysokie we wszystkich grupach wiekowych, jednak największe poparcie dla takich działań można zaobserwować w grupie wiekowej 18-24 lata, gdzie 100 proc. respondentów opowiedziało się za inwestycjami w zieloną przyszłość. Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 94 proc. są respondenci w wieku 24- 34 lata. W starszych grupach wsparcie jest równie wysokie, utrzymując się na poziomie około 89 proc. Natomiast grupą najliczniej sprzeciwiającą się inwestycjom w zieloną energię jest grupa 45-54 lata – 10 proc. respondentów raczej nie uważa, że Polska powinna działać w tym kierunku.

Ankietowani w badaniu dla PKEE na pytanie o główne korzyści z OZE, po pierwsze wskazywali na jej niską cenę, obniżenie emisji gazów cieplarnianych, a także brak konieczności ponoszenia opłat za emisję CO2. Jednocześnie ponad połowa badanych jako główną korzyść wskazywała bezpieczeństwo energetyczne, a co drugi na uniezależnienie od surowców kopalnych oraz od surowców zagranicznych. Z kolei 4 na 10 ankietowanych wymieniało stabilne odstawy energii.

W czym mogą wybierać konsumenci?

Przechodząc ze skali makro, do skali mikro, mamy sporo możliwości na własne czyste źródła energii. Jeśli jesteśmy posiadaczami domu wolnostojącego, to możemy zdecydować się na jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jakimi są panele fotowoltaiczne, które bardzo często są w stanie pokryć w pełni zapotrzebowanie na energię elektryczną. Innym, bardzo popularnym rozwiązaniem są pompy ciepła.

Co z osobami mieszkającymi w blokach? Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku, wynika, że 74 proc. Polaków, którzy mieszkają w blokach chciałoby, żeby ich spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe zainwestowały w OZE.

– Korzystając z grzałki dogrzewającej, można sprawić, że pompa będzie efektywniejsza i jednocześnie tańsza w eksploatacji – podkreśla Król.

Polacy rozczarowani pompami ciepła? „Na rynku pojawiło się s...

Oczywiście decydując się na na takie rozwiązanie, musimy się liczyć ze sporymi kosztami. Jednak warto tutaj pamiętać, że w Polsce funkcjonuje wiele programów rządowych oraz samorządowych, dzięki którym możemy otrzymać dofinansowanie takiej inwestycji. W przyszłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekty środowiskowe chce przeznaczyć ponad 15,8 mld zł. Z czego na inwestycje związane z podniesieniem efektywności energetycznej oraz produkcji energii z odnawialnych źródeł, w 2024 r. przeznaczonych zostanie ok. 3,3 mld zł.

Z kolei spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, dzięki grantom Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) mogą sfinansować 50 proc. kosztu netto instalacji lub modernizacji odnawialnego źródła energii na budynkach. Pozostałą kwotę wnioskodawcy mogą pozyskać dzięki specjalnym kredytom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej zainteresowanych inwestycjami w Odnawialne Źródła Energii. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo energetyczne. Sprawdź powody - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki