Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Cyfrowy paszport zdrowia ma wyprowadzić linie lotnicze z zapaści spowodowanej pandemią koronawirusa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
materiały prasowe
Cyfrowy paszport zdrowia, nad którym pracuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego, może znów postawić na nogi linie lotnicze.

Światowe linie lotnicze pracują nad cyfrowym paszportem zdrowia, który będzie gromadził i standaryzował dane pasażerów związane z koronawirusem na potrzeby międzynarodowych lotów.

To odpowiedź na żądania państw, które chcą obowiązkowych testów na obecność koronawirusa od podróżnych zamiast obowiązkowych 14-dniowych kwarantann po przylocie do danego kraju.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA), poinformowało, że nowy bilet IATA Travel Pass jest już w końcowej fazie opracowywania.

IATA Travel Pass będzie zarządzać i weryfikować przepływ niezbędnych badań lub informacji między rządami, liniami lotniczymi, laboratoriami i podróżnymi.

Travel Pass zawiera „moduły”, które można łączyć, aby zapewnić dopływ informacji i rozwiązań dotyczące wszystkich aspektów podróży międzynarodowych, w tym globalny rejestr rządowych wymagań zdrowotnych dla podróżnych.

Ponieważ coraz więcej krajów wymaga obowiązkowych testów na COVID-19 od podróżnych zamiast obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny po przylocie, linie lotnicze opracowują cyfrowy paszport zdrowia, który będzie gromadził i standaryzował dane pasażerów związane z wirusem na przejściach granicznych.

Przyspieszy to podróże międzynarodowe, pod warunkiem jednak, że będzie szeroko stosowany. Ostatecznie obecny dowód negatywnych wyników testów przed podróżą może zostać zastąpiony dowodem szczepienia.

IATA spodziewa się rozpocząć pilotażowe testy Travel Pass na podróże transgraniczne jeszcze w tym roku z International Airlines Group (w skład wchodzą British Airways, Iberia i inne) i uruchomić go w pierwszym kwartale 2021.

Wysiłki już podejmują linie lotnicze wymagając testów od pasażerów. United Airlines była pierwszą linią lotniczą, która w lotach z Newark do Londynu wymaga od wszystkich podróżnych negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Osiągnięto to poddając wszystkich pasażerów szybkim testom na lotnisku (bez opłat) przed wejściem na pokład samolotu.

Takie loty są dowodem słuszności koncepcji dla rządów, które rozważają uczynienie testowania pasażerów częścią podróży – mówił Toby Enqvist, dyrektor ds. klientów w United Airlines.

United rozszerzyło ofertę o testy dostarczane przewoźnikowi pocztą dla pasażerów lecących z Houston do niektórych lotnisk w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, które wymagają negatywnego wyniku testu przy wjeździe.

American Airlines i British Airways rozpoczęły opcjonalne testy na koronawirusa dla pasażerów wybranych lotów do Londynu z Dallas, Nowego Jorku i Los Angeles.

W ramach tego projektu, do którego pasażerowie zgłaszają się na ochotnika zostaną oni poddani testowi trzykrotnemu - 72 godziny przed wylotem, ponownie na londyńskim Heathrow po przylocie i trzeci raz trzy dni po przylocie.

Australijskie linie Qantas zakończyły długodystansowe loty międzynarodowe do przyszłego roku, ale dyrektor generalny Alan Joyce mówi, że będzie wymagał od wszystkich pasażerów testów na koronawirusa, gdy wznowią loty długodystansowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cyfrowy paszport zdrowia ma wyprowadzić linie lotnicze z zapaści spowodowanej pandemią koronawirusa - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki