Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad ciągle groźny. Jak się chronić?

Agnieszka Jasińska
Czujnik odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając głośny dźwięk.
Czujnik odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając głośny dźwięk. Mikołaj Suchan/Polskapresse archiwum
Dopiero rozpoczął się sezon grzewczy, a straż pożarna już musiała interweniować z powodu zatrucia tlenkiem węgla. We wrześniu w województwie łódzkim takich akcji było siedem, podczas nich poszkodowanych zostało 12 osób.

- Natomiast w październiku interwencji do tej pory było już 18, poszkodowanych zostało sześć osób - wylicza kpt. inż. Arkadiusz Makowski, rzecznik łódzkiego komendanta wojewódzkiego straży pożarnej.

W ostatnim okresie grzewczym, czyli od jesieni ubiegłego roku do marca tego roku, zdarzeń z zatruciem tlenkiem węgla było 281, poszkodowanych zostało 121 osób, 9 osób zmarło.

Niestety, wciąż zbyt wielu ludzi nie wie, czym jest czad i jak ustrzec się przed zatruciem. A zagrożenie dotyczy każdego.
W przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu śmierć może nastąpić już po kilku minutach. Aby domy i mieszkania były bezpieczniejsze, trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o niezaklejanie kratek wentylacyjnych i dbanie o dobry stan techniczny urządzeń.

- Jednak najprostszym sposobem, żeby ustrzec się zatrucia czadem, jest zainstalowanie w mieszkaniu czujnika tlenku węgla - mówi kpt. Adam Antczak z komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. - To bardzo pomaga, ponieważ czad to niebezpieczny gaz. Jest bezwonny i bezbarwny. To cichy zabójca.

Podstawową funkcją czujnika tlenku węgla jest wykrywanie czadu i alarmowanie o jego obecności w powietrzu. Urządzenia powinny zostać umieszczone w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach i warsztatach. Czujnik odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie mieszkania, w którym ulatnia się tlenek węgla.

Aby zwrócić uwagę na to, jakie konsekwencje niesie za sobą nieprawidłowe używanie piecyków gazowych i urządzeń grzewczych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz ze strażą pożarną rozpoczęło akcję "Nie dla czadu". Wydrukowano 300 tys. ulotek informacyjnych, które trafiły już do wojewódzkich, powiatowych i miejskich komend straży pożarnej. Ulotki trafią teraz do urzędów, szkół i parafii. Będzie roznosić je również Korporacja Kominiarzy Polskich.

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnego do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym dokonuje się spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to bardzo niebezpieczne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę, a wentylacja jest wadliwa albo nie działa wcale.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki