MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czego się uczyć i na jaki zawód postawić? Z jakimi wyzwaniami mierzy się młodzież? Konferencja w Centrum Rozwoju Edukacji w Łodzi

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Licealiści z Łodzi i Ozorkowa we wtorek, 21 maja 2024, wzięli udział w konferencji pt. „Nowe trendy w edukacji zawodowej”, jaką specjalnie dla nich przygotowało Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego przy ul. Wielkopolskiej.
Licealiści z Łodzi i Ozorkowa we wtorek, 21 maja 2024, wzięli udział w konferencji pt. „Nowe trendy w edukacji zawodowej”, jaką specjalnie dla nich przygotowało Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego przy ul. Wielkopolskiej. Magdalena Jach
Licealiści z Łodzi i Ozorkowa we wtorek, 21 maja 2024, wzięli udział w konferencji pt. „Nowe trendy w edukacji zawodowej”, jaką specjalnie dla nich przygotowało Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego przy ul. Wielkopolskiej.

Uczniowie przed trudnymi wyborami - co zdawać na maturze, na jakie studia postawić, jakiego zawodu się nauczyć?
Konferencja „Nowe trendy w edukacji zawodowej” w Centrum Rozwoju Edukacji w Łodzi

Licealiści z Łodzi i Ozorkowa we wtorek, 21 maja 2024, wzięli udział w konferencji pt. „Nowe trendy w edukacji zawodowej”, jaką specjalnie dla nich przygotowało Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego przy ul. Wielkopolskiej.
Uczestnicy przyznali, że poruszane w trakcie spotkania z prelegentami zagadnienia są im bardzo bliskie, choć do matury i wyborów życiowych jeszcze zostało im trochę czasu. W tej chwili są uczniami klas drugich. Na poznawanie siebie, swoich talentów, zainteresowań, predyspozycji i indywidualnych możliwości nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno, a odnalezienie najlepszej dla siebie ścieżki edukacyjnej w bogatej ofercie kształcenia zarówno w kraju, jak i za granicą, okazuje się trudne. Zaproszeni na konferencję prelegenci doskonale o tym wiedzą i dlatego tak przygotowali swoje wystąpienia, by wesprzeć młodych ludzi, dając im parę wskazówek i prezentując kierunki, w jakich podąża świat.

- Konferencja, której pomysłodawczynią jest Kinga Gałązka, pracująca w Centrum Rozwoju Edukacji, dotyczy wyboru zawodu, ścieżki rozwoju zawodowego, miejsca w przyszłym życiu zawodowym - mówi Teresa Łęcka, dyrektor CRE. – Jak pracować, aby dobrze nam się żyło, albo jak żyć, aby dobrze nam się pracowało? - te pytania stawia sobie każdy. Konferencja jest wyjątkowa przez udział wyjątkowych gości, którzy przyjęli na nią zaproszenie.

Z młodzieżą spotkali się eksperci:
Profesor Jacek Stańdo, dyrektor Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej wygłosił prelekcję „Wirtualna rzeczywistość jako czynnik wzmacniający kształcenie zawodowe”. Prof. Jacek Stańdo jest pasjonatem matematyki i potrafi zarażać swoją pasją innych. Kieruje kilkudziesięcioma projektami realizowanymi ze środków unijnych, jest zaangażowany w tworzenie Europejskich Ram Kwalifikacji w zakresie matematyki, budując inteligentny system do nauczania matematyki.

Dr Andrzej Zbonikowski, psycholog, adiunkt w Katedrze Psychologii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, trener umiejętności psychospołecznych, zajmujący się naukowo psychologią rozwoju osobowości i doradztwa zawodowego przygotował dla młodzieży temat: „Matura i co dalej? Sekrety dobrych (lub ryzykownych) decyzji”.

Dr Agnieszka Dziedzic, prezes zarządu multimedialnego wydawnictwa edukacyjnego Eduexpert, które od dekady działa na rynku edukacyjnym realizując szereg projektów unijnych w zakresie wzmacniania umiejętności zawodowych młodzieży oraz dostosowania edukacji zawodowej do wymagań przemysłu przyszłości, przyjechała do Łodzi z Torunia i wystąpiła z prezentacją: Wyzwania XXI wieku – przeszkoda czy stymulator przyszłej kariery?

- Usłyszeliśmy naprawdę wiele dobrych rad – przyznały Zuzia, Nela, Kinga i Natalka z klasy II a I Liceum Ogólnokształcącego w Ozorkowie. - Nasza klasa ma profil matematyczny, ale niekoniecznie mamy już sprecyzowane plany na przyszłość. Wsparcie jest nam potrzebne, by się odnaleźć po maturze.
Uczniowie docenili możliwość poznania wykładowców z wyższych uczelni. Przekonali się, że rozumieją ich rozterki.

- Młodzież bardzo potrzebuje takich spotkań – podkreśla Barbara Matczak-Tomes, wychowawczyni klasy II a I LO w Ozorkowie. - Uczniowie szukają swojej drogi, dlatego bezpośredni kontakt z eskpertami jest nieoceniony. Bardzo podobały im się nie tylko wykłady, ale też praktyczne ćwiczenia z okularami vr, jakie dla nich przywiózł pan profesor z Politechniki Łódzkiej. Od pana psychologa usłyszeli, że wahania, jakie przeżywają są czymś zupełnie normalnym. Z kolei pani doktor z Torunia wskazała im drogi i dziedziny, w jakich rozwijać się będzie rynek pracy.
Uczniowie – pokolenie, które wzrasta w czasie, gdy dokonuje się rewolucja technologiczna, już wie, że nowoczesne technologie zmienią rynek pracy, wykluczą wiele zawodów, ale też stworzą wiele nowych, na razie jeszcze nam nieznanych.
Uczniom towarzyszyły Małgorzata Pawlak, psycholog oraz Barbara Błaszczyk, pedagog w I LO w Ozorkowie. Obie podkreśliły, że uczniowie potrzebują i szukają wsparcia, rozmowy, pomocy. Nie obawiają się też o tę pomoc prosić i chętnie z niej korzystają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czego się uczyć i na jaki zawód postawić? Z jakimi wyzwaniami mierzy się młodzież? Konferencja w Centrum Rozwoju Edukacji w Łodzi - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki