Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas kolejny rok bez Pierwszej Komunii Świętej

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Kolejny rok bez Pierwszej Komunii Świętej i przystępowanie do sakramentu o rok starszych dzieci - to skutek decyzji rządu o zniesieniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Katecheci narzekają na utrudniające pracę zmiany, a producenci akcesoriów komunijnych przygotowują się na kolejny chudy rok.

Kościół do zapowiadanego wprowadzenia sześciolatków do szkół przygotował się dokładnie. Została opracowana nowa podstawa programowa i dostosowane do młodszych dzieci podręczniki.

Przesunięto też Pierwszą Komunię Świętą na trzecią klasę, aby tak jak dotychczas przystępowały do niej dzieci dziewięcioletnie. Z powodu przesunięcia roczników w ubiegłym roku w diecezji łódzkiej Pierwszej Komunii Świętej prawie nie było.

Teraz nie ma już przymusu posyłania sześcioletnich maluchów do szkoły, dlatego dzieci, które rozpoczną naukę w wieku siedmiu lat, będą się uczyć z książek dla młodszych dzieci. Przystąpią też do Pierwszej Komunii Świętej o rok później niż planował Kościół, mając 10 lat.

Na razie Kościół nie zmienił programu.

- Jest za wcześnie, żeby podejmować jakieś decyzje. Jeśli będą zmiany, wydział duszpasterstwa będzie o nich informował - mówi ksiądz Piotr Karpiński, rzecznik diecezji łowickiej.

Szkolni katecheci są niechętni odkręcaniu reform.

- Oświata nie lubi zmian - przyznaje jedna z łódzkich katechetek. - Stabilizacja daje w szkołach dużo lepsze efekty. A sześciolatki na religii radzą sobie świetnie.

Rodzice mają różne zdania.

- Córka będzie mieć komunię w wieku 10 lat i bardzo dobrze - mówi pani Magdalena z Łodzi. - Dzięki temu ma większą szansę zrozumieć, że w Pierwszej Komunii Świętej nie chodzi tylko o prezenty.

Zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski z 1971 roku do Pierwszej Komunii Świętej powinny przystępować dziewięciolatki. Jednak wiek ten nie jest obowiązkowy.

- Dziecko może iść do Pierwszej Komunii Świętej, gdy jest w stanie odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego opłatka - mówi ksiądz Piotr Karpiński. - Nie ma w Kościele określonego jednego wieku, kiedy dziecko może przystąpić do komunii, choć ze względów praktycznych ten wiek się ujednolica.

Jeśli rodzice skorzystają z nowych przepisów i w tym roku zostawią sześciolatki w przedszkolach, wiosną 2019 roku w diecezji łódzkiej znów nie będzie pierwszych komunii albo będzie ich niewiele.

Dla producentów odzieży komunijnej i restauratorów oznacza to kolejny trudny rok. W regionie łódzkim rynek prezentów i usług komunijnych to 100-200 mln zł.

- Na razie nie myślimy o tym, co będzie za kilka lat - przyznaje Mirosław Bartczak, właściciel łódzkiej firmy Krespol, szyjącej ubranka komunijne. - Nie wiemy też, jaką decyzję podejmą rodzice i czy znów nie będzie zmian. Do tej pory firma jakoś sobie radziła, choć musiała rozszerzyć rozmiarówkę. - Szyjemy ubranka od 128 aż do 155, choć zdarzały nam się zamówienia nawet na 112 cm. To oczywiście zwiększa koszty.

Reforma szkolna
  • Sześciolatki w szkołach. Rząd PO-PSL przeforsował przymusowe posyłanie sześciolatków do szkoły wbrew społecznym protestom. Termin tej reformy wielokrotnie przesuwano. Ostatecznie cały rocznik sześciolatków obowiązkowo w pierwszej klasie znalazł się w tym roku szkolnym. Obecne władze oddały rodzicom decyzję, kiedy posłać dziecko do szkoły: w wieku 6 czy 7 lat.
  • Reforma katechezy prowadzana była w Polsce stopniowo. Jako pierwsi nowym trybem w 2011 roku poszli pierwszoklasiści z diecezji poznańskiej. W diecezjach kaliskiej i włocławskiej w 2012 roku, w diecezji łódzkiej najpierw w wybranych klasach złożonych z maluchów, a obowiązkowo we wszystkich od 2013 roku. Z powodu przesunięcia roczników w ubiegłym roku w diecezji łódzkiej Pierwszej Komunii Świętej prawie nie było.
  • Łódź zaprasza sześciolatki. Dyrektorzy łódzkich podstawówek szacują, że 20-30 proc. rodziców wyśle sześciolatki do szkół. To może spowodować, że w samorządowych przedszkolach zabraknie miejsc dla trzylatków. Władze Łodzi planują kampanię, promującą posyłanie sześciolatków do szkół.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
11 - 17 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki