MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeskie skarby UNESCO: Odkryj 7 najpiękniejszych miejsc na liście, które cię zachwycą

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Odkrywamy najbardziej zachwycające czeskie lokalizacje z listy UNESCO. Czy to historyczne centrum Pragi, czy może kromieryżskie ogrody? Podczas wizyty u naszych południowych sąsiadów warto zobaczyć miejsca o wyjątkowej wartości. Oto nasze zestawienie siedmiu najpiękniejszych miejsc UNESCO w Czechach.

Spis treści

Co to są miejsca UNESCO?

Lista światowego dziedzictwa UNESCO to wyjątkowy zbiór. Na niej właśnie znajdują się obiekty, o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Lista jest prowadzona przez organizację wyspecjalizowana ONZ UNESCO. UNESCO, czyli United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization to organizacja zajmująca się kulturą, sztuką i nauką.

Praga w Czechach
CC BY-SA 2.5

Praga jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast Europy. Jej liczne zabytki zagwarantowały, że zabytkowe centrum Pragi już w 1992 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Złota Uliczka pełna legend, Hradczany z zamkiem oraz katedrą czy piękny Most Karola. To wszystko czeka na odkrycie. Jeśli jeszcze nie byliście w Pradze, trzeba to koniecznie nadrobić. Stefan Bauer/wikimedia.org

Lista obiektów UNESCO o wyjątkowej wartości po raz pierwszy została ustanowiona w 1972 roku. Nie jest to jednak lista zamknięta. Co roku Komitet Światowego Dziedzictwa wybiera kolejne miejsca. Wybór jest jednak możliwy tylko z obiektów umieszczonych uprzednio na narodowej liście informacyjnej.

Co warto zobaczyć w Czechach z listy UNESCO?

Postanowiliśmy przyjrzeć się jakie zabytki możemy zobaczyć u naszych południowych sąsiadów. Obecnie na liście światowego dziedzictwa możemy znaleźć takie obiekty jak: ogrody, pałace, historyczne centra miast, czy nawet całe wsie. Najbardziej znanym zabytkiem znajdującym się liście UNESCO jest zdecydowanie zabytkowe centrum Pragi czy Kolumna Św. Trójcy w Ołomuńcu.

To jednak nie wszystkie miejsca, które trafiły na listę UNESCO w Czechach. Obecnie na liście znajduje się 16 obiektów: jeden przyrodniczy i 15 dotyczących czeskiego dziedzictwa kulturowego.

Do naszego zestawienia najpiękniejszych miejsc UNESCO w Czechach trafiło siedem najciekawszych obiektów dziedzictwa kulturowego.

7 najpiękniejszych miejsc UNESCO w Czechach

  1. Zabytkowe Centrum Pragi,
  2. Zabytkowe Centrum miasta Cesky Krumlov,
  3. Zelena Hora – sanktuarium pielgrzymkowe Św. Jana Nepomucena,
  4. Ogród Kwiatowy w Kromieryżu,
  5. Wieś Holaszowice,
  6. Dzielnica żydowska i bazylika Św. Prokopa w Trebicu,
  7. Kolumna Św. Trójcy w Ołomuńcu

W galerii zdjęć zebraliśmy informacje o najpiękniejszych czeskich miejscach znajdujących się na liście UNESCO. Zobaczcie, jak prezentują się te najciekawsze obiekty Czech.

CC BY-SA 2.5Praga jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast Europy. Jej liczne zabytki zagwarantowały, że zabytkowe centrum Pragi już w 1992 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Złota Uliczka pełna legend, Hradczany z zamkiem oraz katedrą czy piękny Most Karola. To wszystko czeka na odkrycie. Jeśli jeszcze nie byliście w Pradze, trzeba to koniecznie nadrobić.

Czeskie skarby UNESCO: Odkryj 7 najpiękniejszych miejsc na l...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czeskie skarby UNESCO: Odkryj 7 najpiękniejszych miejsc na liście, które cię zachwycą - Strona Podróży

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki