Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Człowiek z epoki więzień" - nowa książka o prezydencie Łodzi Aleksym Rżewskim

Łukasz Kaczyński
"Człowiek z epoki więzień" - opowieść o prezydencie Łodzi, Aleksym Rżewskim
"Człowiek z epoki więzień" - opowieść o prezydencie Łodzi, Aleksym Rżewskim fot. Narodowe Centrum Kultury
Od kilku tygodni w łódzkich księgarniach dostępny jest "Człowiek z epoki więzień" Zdzisława Szczepaniaka, wieloletniego dziennikarza "Dziennika Łódzkiego", związanego także ze znanymi łódzkimi wytwórniami filmów.

"Człowiek z epoki więzień" to opowieść o pierwszym prezydencie Łodzi w niepodległej Polsce, Aleksym Rżewskim, postaci nieco zapomnianej, a na pewno nieobecnej dziś w świadomości w sposób, na jaki zasłużyła.

"Przebój" (bo tak brzmiał pseudonim Rżewskiego) na przełomie wieków XIX i XX mocno angażował się w działalność konspiracyjną. Drukował i roznosił "bibułę", współorganizował strajki i wiece. Na łódzkich barykadach walczył podczas rewolucji 1905 roku. Jego życiorys pełen jest czynów, na które dziś nie każdy by się porwał, np uczestniczył w zamachach na carskich czynszowników i konfidentów.

Nic więc dziwnego, że poznał rosyjskie więzienia założone na terenie Polski, jak i te najodleglejsze. Udało mu się uciec z syberyjskiego zesłania, potem tułał się po Francji i Niemczech. Na ziemie polskie powrócił w 1912 roku, by wciąż walczyć z zaborcami - tym razem w Łodzi, ale też w Kielcach i Lublinie.

Po latach, już jako prezydent Łodzi, uczynił wiele, by jego rodzinne miasto podźwignęło się z wojennego upadku. Zginął Rżewski w grudniu 1939 roku, zamordowany przez Niemców.

"Człowiek z epoki więzień", efekt wielu lat pracy, nie jest jednak książką czysto historyczną, ani też typową biografią. To opowieść o dramatycznym życiu Rżewskiego, której narracja trzyma uwagę czytelnika do ostatniej strony.

W okładce książki rzuca się jedno. Nie jej kolor, ale brak informacji o bohaterze i tematyce książki. To, na co zwróci uwagę każdy doświadczony księgarz, umknęło sztabowi wydawców. Podtytuł znajdziemy dopiero na trzeciej stronie. A przecież skoro na tę na pewno potrzebną (nie tylko z punktu widzenia łodzian) publikację wyasygnowano publiczne środki, dobrze, by znalazła odbiorców. Tymczasem tytuł budzący skojarzenia z filmami Andrzeja Wajdy jest nieco mylący.

Skoro zaś o popularyzacji wiedzy o Rżewskim mowa, w poniedziałek 9 grudnia o godz. 18 w Klubie Nauczyciela (ul. Piotrkowskiej 137/139) odbędzie się spotkanie ze Zdzisławem Szczepaniakiem. Poprowadzi je Jacek Grudzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki