MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czosnek niedźwiedzi: kiedy zbierać liście i czy można zrywać je z lasu? To ostatnia chwila!

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W naturze stanowisko czosnku niedźwiedziego, to żyzne buczyny oraz łęgi z grubą warstwą ściółki, która zapewnia mu stałą wilgotność, a rozkładając się wzbogaca ziemię w próchnicę.
W naturze stanowisko czosnku niedźwiedziego, to żyzne buczyny oraz łęgi z grubą warstwą ściółki, która zapewnia mu stałą wilgotność, a rozkładając się wzbogaca ziemię w próchnicę. pixabay.com/ivabalk
Sezon na czosnek niedźwiedzi dobiega końca. Rośnie w polskich lasach, choć nie w każdym regionie. Czy można go zbierać? Na co pomaga czosnek niedźwiedzi i jak uprawiać we własnym ogródku? Jedni zachwycają się smakiem, inni cenią przede wszystkim właściwości lecznicze.

Spis treści

Opakowanie nasion czosnku niedźwiedziego kosztuje kilka złotych. Ich zakup to jednak dopiero początek, jeśli chcesz go uprawiać. W Polsce czosnek niedźwiedzi można też spotkać rosnący naturalnie w lesie.

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?

Zawiedzie się ten, kto będzie szukał główki z ząbkami charakterystycznej dla czosnku pospolitego. Ten niedźwiedzi wygląda inaczej, a możemy go rozpoznać dzięki charakterystycznym długim liściom lancetowatym. Mają do 20-30 cm długości. To liście stanowią bogactwo cennych właściwości, wskazują leśnicy.

Na przełomie kwietnia i maja ten leśny czosnek kwitnie na biało, jednak wtedy już jest zbyt późno na zbiór.

Czy czosnek niedźwiedzi można zbierać w lesie?

Czosnek cygański i cebula czarownic to inne nazwy stosowane dla czosnku niedźwiedziego. Rośnie w polskich lasach, ale czy można go zbierać?

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną objętą ochroną częściową - nie można go zrywać w lesie (wyjątek stanowi uzyskanie stosownego zezwolenia)! - wyjaśniają na swojej stronie Lasy Państwowe. W postaci dziko rosnącej spotkamy czosnek niedźwiedzi w całej Europie, a Polsce będą to tereny m.in.:

  • Puszczy Kampinoskiej,
  • Puszczy Białowieskiej,
  • Bieszczad.
W naturalnych siedliskach tworzy rozległe, kwitnące dywany. Intensywny rozwój rośliny przypada na okres kiedy korony drzew są pozbawione liści, a rozproszone
W naturalnych siedliskach tworzy rozległe, kwitnące dywany. Intensywny rozwój rośliny przypada na okres kiedy korony drzew są pozbawione liści, a rozproszone promienie słoneczne docierają do runa leśnego, wyjaśnia Podkarpacki ODR. pixabay.com/ivabalk

Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?

Czosnku niedźwiedziego nie można zrywać w lesie podczas spaceru, jednak można uprawiać w ogródku. Jadalny jest w całości, jednak za najcenniejsze uważa się liście. Zbiór czosnku niedźwiedziego najkorzystniej jest prowadzić od marca do kwietnia. Później, gdy zacznie kwitnąć, liście przestają być tak smaczne i tracą część cennych właściwości zdrowotnych. Robią się bardziej łykowate.

Do uprawy czosnku niedźwiedziego powinniśmy wybierać stanowiska wilgotne, półcieniste lub cieniste, zatem zbliżone do naturalnych warunków, jakie ma w lesie. Najlepiej czuje się sadzony w kępkach, szczególnie pod drzewami. Nie straszne mu mrozy, więc nie trzeba wykopywać go na zimę.

Z jednej cebuli czosnku niedźwiedziego wyrastają 2-3 liście i jeden kwiatostan.
Z jednej cebuli czosnku niedźwiedziego wyrastają 2-3 liście i jeden kwiatostan. pixabay.com/katerinavulcova

Przy sprzyjających warunkach wschodzi nawet w lutym. To n przełomie marca i kwietnia najlepiej zbierać liście czosnku niedźwiedziego, zanim zacznie kwitnąć, co zazwyczaj dzieje się na przełomie kwietnia i maja. Do uprawy czosnku najlepsza będzie gleba o obojętnym pH, żyzna, lekka i piaszczysta.

Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego

- Czosnek niedźwiedzi ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego. Jednak przewyższa go pod względem zawartości pewnych substancji, które mają cenne właściwości lecznicze - przekonują Lasy Państwowe.

- Dzięki związkom siarki świeże liście mają działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze - wymienia serwis Strona Zdrowia. Po czosnek z lasu sięgali już nasi przodkowie setki lat temu.

Składniki zawarte w czosnku niedźwiedzim mają pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Lasy Państwowe wymieniają, że zawiera mnóstwo mikro oraz makroelementów, m.in. magnez, żelazo, potas, fosfor, witaminę A, C oraz witaminy z grupy B.

Na co pomaga czosnek niedźwiedzi?

  • wspiera pracę układu pokarmowego
  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu
  • wspomaga regulowanie ciśnienia krwi
  • wspiera odporność organizmu
  • wspomaga utrzymanie zdrowych stawów
  • wspiera pracę wątroby
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czosnek niedźwiedzi: kiedy zbierać liście i czy można zrywać je z lasu? To ostatnia chwila! - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki