Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy będą procesje Bożego Ciała i Święto Eucharystii?

Anna Gronczewska
Już 11 czerwca po raz kolejny katolicy będą obchodzić Boże Ciało. Ze względu na obowiązującą pandemię odbędzie się w ograniczonej formie. A na przykład w diecezji włocławskiej obejmującej zachodnią część województwa łódzkiej zadecydowano, że nie będzie tradycyjnych procesji ulicami, drogami miast i wsi. W archidiecezji łódzkiej mogą być przeprowadzone, ale pod pewnymi warunkami.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Już 11 czerwca po raz kolejny katolicy będą obchodzić Boże Ciało. Ze względu na obowiązującą pandemię odbędzie się w ograniczonej formie. A na przykład w diecezji włocławskiej obejmującej zachodnią część województwa łódzkiej zadecydowano, że nie będzie tradycyjnych procesji ulicami, drogami miast i wsi. W archidiecezji łódzkiej mogą być przeprowadzone, ale pod pewnymi warunkami.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Archiwum Dziennika Łodzkiego
Już 11 czerwca po raz kolejny katolicy będą obchodzić Boże Ciało. Ze względu na obowiązującą pandemię odbędzie się w ograniczonej formie. A na przykład w diecezji włocławskiej obejmującej zachodnią część województwa łódzkiej zadecydowano, że nie będzie tradycyjnych procesji ulicami, drogami miast i wsi. W archidiecezji łódzkiej mogą być przeprowadzone, ale pod pewnymi warunkami.

Biskup Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej zadecydował, że w tym roku ze względu na panującą pandemię na jej terenie nie będzie organizowanych procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi. Odbywać się będą na terenie przykościelnym, czyli wokół świątyni, placu przed nią. Decyzja ta dotyczy m.in. Sieradza czy Zduńskiej Woli.

- Obowiązujący na terenie naszego kraju stan epidemii ma wpływ na organizację i przebieg uroczystości kościelnych – czytamy w komunikacie włocławskiej. Jednocześnie wydane zostały dokładne wytyczne dotyczące przebiegu uroczystości. Tak więc na zakończenie mszy świętej należy wystawić Najświętszy Sakrament i odprawić krótkie nabożeństwo adoracyjne, po którym wyruszy procesja eucharystyczna. Procesja może odbyć się po terenie przykościelnym (wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele. Jeżeli są ku temu odpowiednie warunki, można przygotować symbolicznie tradycyjne ołtarze, przy których odczytywane będą fragmenty Ewangelii. Na zakończenie procesji eucharystycznej kapłan udzieli wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach kościoła lub przy głównym ołtarzu świątyni. Natomiast w oktawie Bożego Ciała będą mogły odbywać się procesje wokół świątyni. W organizacji uroczystości Bożego Ciała należy uwzględnić aktualnie obowiązujące rekomendacje służb sanitarnych i rządowych.

Decyzję w sprawie Bożego Ciała podjęła również archidiecezja łódzka. Procesje Bożego Ciała mogą być organizowane w tradycyjnej formie, a więc ulicami miast i wsi. Trzeba jednocześnie zachować zalecenia sanitarne. To znaczy maksymalnie może w niej brać 150 uczestników, którzy muszą zachować dwumetrowe odległości między sobą. Decyzje mają podejmować proboszczowie.
W czerwcu odbywa się zawsze tradycyjne Święto Eucharystii Archidiecezji Łódzkiej. W tymi roku, mimo pandemii, też będzie miało miejsce. Ma być jednak celebrowane w nowej formie. 12 czerwca w piątek, o godzinie 18.00 w bazylice archikatedralnej łódzkiej rozpocznie się msza święta na którą zaproszeni będa przedstawiciele wszystkich parafii oraz kościołów rektoralnych archidiecezji. Podczas tej mszy zostanie przekazana specjalna okolicznościowa lampa oliwna. Natomiast 12 czerwca, w sobotę, w ciągu dnia(nie podano jeszcze godziny) odprawiona zostanie dziękczynna msza św. za pontyfikat św. Jana Pawła II i nawiedzenie przez Niego Kościoła łódzkiego 13 czerwca 1987 roku. Natomiast o godzinie 21.37 zakończenie dobry eucharystycznej.
Tradycyjnie podczas Święta Eucharystii miała miejsce procesja, która zaczynała się w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, a kończyła w bazylice archikatedralnej.

Boże Ciało ma miejsce w czwartek, po święcie Trójcy Świętej. W Polsce uroczystość obchodzona jest powszechnie od XV wieku. Wiąże się z procesjami, które przemierzają ulice miast, wiejskie drogi. Wierni zatrzymuje się przy czterech ołtarzach przy których czytane są, nie raz odśpiewane fragmenty czterech Ewangelii związanych z Eucharystią.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki