Czy Grot Budowlani wprowadzą Łódź do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń?

Zaciśnięte pięści: Anna Bączyńska i Femke Stoltenborg będą walczyć o awans
Zaciśnięte pięści: Anna Bączyńska i Femke Stoltenborg będą walczyć o awans Krzysztof Szymczak
Siatkówka. Przed wielką szansą na awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń stają we wtorek siatkarki Grot Budowlanych Łódź. Muszą wygrać dziś w Mińsku 3:0.

W tej edycji Ligi Mistrzyń z pięciu grup do ćwierćfinałów awansują zwycięzcy i trzej najlepsi wicemistrzowie. Dziewczęta z Grot Budowlanych nie mają szans na pierwszą pozycję, ale będą drugie. Trzeba jeszcze wyprzedzić dwóch innych wicemistrzów. Jak obecnie wygląda sytuacja na drugich miejscach w grupach?

Grupa A: na drugim miejscu jest MTV Stuttgart (3 zwycięstwa – 9 punktów). Dziś gra z najsłabszą Maricą Płowdiw, zakończy pewnie grupę z dorobkiem 4 zwycięstwa – 12 punktów.

Grupa B: Dynamo Kazań (3 wygrane – 10 punktów) dziś gra w Stambule z Eczacibasi Istambuł i jeśli nie będzie akcji „Fryzjera” (turecki zespół już awansował) powinno przegrać i zakończyć grupę z dorobkiem 3–10.

Grupa C: Grot Budowlani Łódź (3 zwycięstwa – 8 punktów) dziś o 20 grają w Mińsku z najsłabszą w grupie drużyną Minczanki i powinni zakończyć rywalizację z dorobkiem 4–11, a w setach 12-8 (przyjmujemy wygraną 3:0)

Grupa D: Wicelider Imoco Conegliano gra dziś o 20.30 z ŁKS Commercecon. To właśnie mecz, w którym ełkaesianki mogą pomóc budowlanym. Ale chęci, nawet jeśli takowe się pojawią, mogą nie wystarczyć. Raczej Conegliano zakończy grupę z identycznym dorobkiem 4 zwycięstwa – 11 punktów, a w setach 14–10. Gdyby ŁKS wygrał choć seta, dorobek Włoszek będzie wynosić 14–11.

Grupa E: Dynamo Moskwa ma 4 zwycięstwa i 10 punktów. Gra dzisiaj o 19 z Chemikiem Police, dla którego to mecz o pietruszkę, więc nie będzie „umierał” za Grot Budowlanych. Dynamo zakończy grupę z dorobkiem 5-13.

Tabelkę wicemistrzów wygra Dynamo Moskwa, drugie miejsce zajmie MTV Stuttgart, a ustalenie trzeciej drużyny, która awansuje do ćwierćfinałów będzie możliwe po włączeniu kalkulatorów. Oto bowiem Grot Budowlani i Conegliano zakończą prawdopodobnie grupę z dorobkiem 4 wygrane – 11 punktów. Wtedy decydować będzie stosunek setów. Przy wygranej w Mińsku 3:0, ratio łodzianek wynosić będzie 1,5 (12 setów wygranych, 8 przegranych). Ratio Conegliano nawet przy wygranej nad ŁKS 3:0 będzie następujące: 14 setów wygranych, 10 przegranych, czyli 1,4.

Wielka radość zapanuje w Łodzi. Nie wolno przegrać w Mińsku seta, bo wówczas ratio Grot Budowlanych wyniesie 1,33 i zajmiemy czwarte miejsce. Oby tylko nie sprawiła nam psikusa drużyna z Kazania.

Nasze przewidywania (zwycięstwa–sety i ratio)
Dynamo Moskwa5-13
MTV Stuttgart4-12
Grot Budowlani4-11 1,5