Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy tysiące Polaków stanie się właścicielami grobów swoich krewnych? Jest projekt ustawy

Anna Gronczewska
Co mówi projekt ustawy?
Co mówi projekt ustawy? Anna Gronczewska
Czy tysiące Polaków stanie się właścicielami grobów swoich krewnych? Umożliwi to nowy projekt ustawy, która jest po konsultacjach społecznych. Na razie można być tylko dysponentem miejsca pochówku.

Sprawy związane z pochówkiem, cmentarzami reguluje teraz ustawa z 1959 roku. Trwają prace nad nowym aktem prawnym, który ma ją zastąpić. W jego projekcie pojawia się majątkowe, zbywalne i niepodzielne prawo rezerwacji miejsca pochówku.

- Dziś grobu nie można sprzedać, ani w zasadzie dziedziczyć – mówi Monika Hoffmann-Grabowska, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zgierzu, któremu podlega zgierski cmentarz komunalny przy ul. Konstantynowskiej. - Mamy tylko głównego dysponenta grobu. On dokonują pochówku osoby zmarłej i opłaca grób.

Projekt nowej ustawy tworzy majątkowe, zbywalne i niepodzielne prawo rezerwacji miejsca pochówku. Osoba, która je posiada decyduje m.in. kto może być w pochowany w tym grobie, ale też ma prawo do budowy nagrobka. Ma jednak to zrobić zgodnie z regulaminem cmentarza.

Osoba dokonująca rezerwacji miejsca pochówku, czyli fundator grobu, ma wnieść opłatę za grób. Obejmuje ona pierwszy pochówek w tym grobie. Będzie można zbyć prawo rezerwacji miejsca pochówku . Będzie można to zrobić w formie pisemnej oraz w obecność właściciela cmentarza lub upoważnionej przez niego osoby. Jednocześnie właściciel cmentarza ustali w regulaminie ile praw do rezerwacji pochówku może mieć jedna osoba.

Od dnia pochowania w grobie jakiejś osoby rezerwacja miejsca pochówku, zgodnie z projektem ustawy, ulega przekształceniu z mocy prawa w prawo do grobu. Przysługuje ono potem osobie wskazanej w testamencie, małżonkowi i krewnym zstępnym fundatora grobu, krewnym wstępnym i krewnym bocznym do czwartego stopnia pokrewieństwa, powinowatym w linii prostej do pierwszego stopnia oraz osobie, która dobrowolnie zobowiązała się do pochowania zwłok.

Prawo do grobu będzie wygasało po 20 latach od dnia pochowania ostatnich zwłok, szczątków ludzkich lub popiołów ludzkich w danym grobie. Po upływie tego czasu, prawo będzie mogło być odnowione na kolejne 20 lat. Na cmentarzu katolickim na Dołach można wnieść opłatę na 10 lat. Jeśli grób znajduje się przy głównej alei to kosztuje 400 złotych. Jest ona o 50 złotych mniejsza, gdy w innym miejscu. Na cmentarzu komunalnym w Zgierzu opłata za pojedynczy grób na 20 lat wynosi 700 zł.

Monika Hoffmann-Grabowska, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zgierzu mówi, że według obowiązujących dziś przepisów grobu nie można sprzedać. Choć przyznaje, że sama widziała na portalach ogłoszeniowych takie oferty.

- Znaleźliśmy nawet ogłoszenie dotyczące sprzedaży grobu na naszym cmentarzu – dodaje. - Spotkaliśmy się z osobą, która dała takie ogłoszenie i wyjaśniliśmy, że taka transakcja jest niemożliwa.

Ale na portalach ogłoszeniowych nie brakuje ofert sprzedaży grobów. Na przykład ktoś oferuje podwójny grób na łódzkim cmentarzu Kurczaki. Chce za nagrobek 8.000 zł. Jednoczenie zapewnia, że grób znajduje się przy głównej alejce, a nawet dołącza mapkę z jego lokalizacją...Ktoś inny chce sprzedać za 4000 zł plac na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej w Łodzi. Tyle samo trzeba zapłacić za miejsce na cmentarzu w Nowosolnej. Przy czym sprzedający zaznacza, że nikt nie jest tam pochowany.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki