Czynsze w mieszkaniach na wynajem będą rosnąć, także w Łodzi. Ich właściciele będą mogli odetchnąć. Jak zachowywały się ceny w pandemii?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wreszcie dobre wieści dla właścicieli mieszkań na wynajem. Powoli zaczynają rosnąć czynsze. To zarazem zła wiadomość dla wynajmujących, którzy w czasie pandemii mogli dyktować warunki.Czynszom w mieszkaniach na wynajem przyjrzeli sie doradcy serwisu NieruchomosciSzybko.pl. Przeanalizowali je w dużych polskich miastach, w tym w Łodzi. Wzięli pod lupę ceny w ciągu półtora roku: od marca 2020 do września 2021. Czytaj dalej
Wreszcie dobre wieści dla właścicieli mieszkań na wynajem. Powoli zaczynają rosnąć czynsze. To zarazem zła wiadomość dla wynajmujących, którzy w czasie pandemii mogli dyktować warunki.Czynszom w mieszkaniach na wynajem przyjrzeli sie doradcy serwisu NieruchomosciSzybko.pl. Przeanalizowali je w dużych polskich miastach, w tym w Łodzi. Wzięli pod lupę ceny w ciągu półtora roku: od marca 2020 do września 2021. Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Wreszcie dobre wieści dla właścicieli mieszkań na wynajem. Powoli zaczynają rosnąć czynsze. To zarazem zła wiadomość dla wynajmujących, którzy w czasie pandemii mogli dyktować warunki.

Czynszom w mieszkaniach na wynajem przyjrzeli sie doradcy serwisu NieruchomosciSzybko.pl. Przeanalizowali je w dużych polskich miastach, w tym w Łodzi. Wzięli pod lupę ceny w ciągu półtora roku: od marca 2020 do września 2021.

- Na pewno nie był szczególnie pomyślny okres dla osób posiadających mieszkanie na wynajem - zauważa Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu. - Chodzi nie tylko o spadek zainteresowania najmem. Spore znaczenie miały także pandemiczne obostrzenia. Rząd najpierw przeforsował zakaz wypowiadania umowy najmu i wysokości czynszu , który obowiązywał do 30 czerwca 2020 roku, a potem wprowadził wciąż obowiązujący zakaz eksmisji w czasie pandemii koronawirusa. Ta druga restrykcja okazała się bardziej kłopotliwa.

Magdalena Markiewicz zwraca też uwagę, że doszło nie tylko do spadku popytu na najem krótkoterminowy, ale i większej podaży dostępnych lokali. W takich warunkach przeciętne czynsze spadały.

Najgorzej w Krakowie...

W ubiegłym roku ceny mieszkań na wynajem najbardziej spadły w Krakowie - aż o 15 proc. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa z 12-proc. spadkiem, a na trzecim Wrocław ze spadkiem rzędu 9 proc.. Tuż za podium znalazły się ex aequo Łódź i Gdańsk, a ceny obniżyły się przeciętnie o 6 proc. O 5 proc. spały natomiast średnie ceny najmu w Poznaniu.

Inna sytuacja w tym roku

To sytuacja z ubiegłego roku. W tym wygląda to już nieco inaczej, jak wynika z raportu firmy Amron Safrin, która specjalizuje sie w analizach kredytów mieszkaniowych i transakcyjnych cen nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że trend spadkowy został zahamowany. W Poznaniu, w drugim kwartale tego roku w porównaniu do pierwszego kwartału, czynsze wzrosły o 2 proc., w Gdańsku i Krakowie o 1 proc., natomiast w Warszawie nie uległy zmianie. Łódź i Wrocław odnotowały natomiast minimalny, bo 1-procentowy spadek czynszów.

Dane firmy Mzuri, która zarządza wynajmem mieszkań, z trzeciego kwartału tego roku, wskazują na wzrost zainteresowania najmem w ostatnim czasie. Tylko we wrześniu tego roku zostało podpisanych około 660 umów najmu dotyczących lokali pod opieką Mzuri w dużych polskich miastach.

Studenci i Ukraińcy w Łodzi

Sytuacja właścicieli mieszkań na wynajem z Łodzi poprawia się nie tylko dzięki powrotowi studentów na uczelnie, ale także obecności Ukraińców w mieście. Z szacunków Urzędu Miasta Łodzi wynika, że w stolicy regionu mieszka nawet 70 tys. Ukraińców, którzy wynajmują nie tylko pokoje, ale całe mieszkania, a nawet domy.

Będzie drożej

Ostatnie sygnały z rynku najmu wskazują jednak, że długotrwałe podwyżki czynszów są coraz bardziej realne. Magdalena Markiewicz podkreśla, że rozpędzająca się obecnie, kolejna fala pandemii COVID-19 nieco zakłóci spodziewane podwyżki czynszów, ale dojdzie do tego w perspektywie długookresowej. Sugerują to proste relacje ekonomiczne, a także większa dostępność tego typu mieszkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie