Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe czipowanie psów i kotów w Łodzi

Jacek Losik
Jacek Losik
Rozstrzygnięto przetarg dotyczący tegorocznych bezpłatnych zabiegów weterynaryjnych w Łodzi. W ramach miejskiego programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt, można m.in. za darmo oznakować psa lub kota (poprzez wszczepienie mu pod skórę elektronicznego mikroczipa).

Jak twierdzi Grzegorz Kaczmarek, dyrektor schroniska dla zwierząt przy ul. Marmurowej 4 w Łodzi, po zabiegu z łatwością można odnaleźć pupila, gdy ten np. ucieknie z domu.

- Co roku w Łodzi czipowanych jest kilkaset zwierząt. Jeśli na przykład pies jest już oznakowany, sprawdzamy zapisany w mikroczipie numer i szukamy w bazie danych kontaktu do jego właściciela. Dlatego warto pamiętać również o aktualizowaniu danych w przypadku zmiany numeru telefonu lub adresu. Jeśli jednak zwierzę nie ma wszczepionego czipa, zabieg my przeprowadzamy - mówi Grzegorz Kaczmarek.

Czipowanie to nie wszystko. Przychodnie bezpłatnie usypiają też ślepe mioty kotów i psów, tak aby zapewnić im humanitarną śmierć, oraz sterylizują i kastrują wolno żyjące koty.

Wymienione zabiegi można przeprowadzić w siedmiu gabinetach weterynaryjnych:

  • „VET-MED” (ul. Bratysławska 15a)
  • „OAZA” (ul. Józefa 13)
  • „TROP” (ul. Strażacka 11)
  • „Na Złotnie” (ul. Złotno 41)
  • „PEREŁKA” (ul. Narutowicza 107)
  • „KAMELEON” (ul. Tymienieckiego 16f)
  • „FUTRZAK” (ul. Okoniowa 6)
Sterylizację zwierzęcia przeprowadza się dla jego dobra

Grzegorz Kaczmarek, dyrektor schroniska w Łodzi:

Nadal mamy do czynienia z wieloma mitami, odstraszającymi od sterylizacji zwierząt. Jednym z nich jest przypisywanie suczkom czysto ludzkich cech matczynych. Zdaniem wielu właścicieli samica nie może być „spełniona”, jeśli chociaż raz w życiu nie będzie miała potomstwa. Coś takiego nie funkcjonuje. Zwierzę kieruje się tylko instynktami. Po tym, gdy się oszczeni, za rok „nie pamięta” już, że jest „spełnioną matką” i kolejny raz szuka zapłodnienia. W takiej sytuacji wystarczy chwila nieuwagi właściciela, aby pies uciekł z domu, a za jakiś czas pojawiają się kolejne młode. Ludzie wtedy nie wiedzą co zrobić i dochodzi często do barbarzyńskich czynów, od wyrzucenia młodych na bruk po np. topienie lub zakopywanie ich żywcem.

Po drugie, sterylizacja dobrze działa na zdrowie pupila. Gwałtowne skoki hormonów w czasie rui z wiekiem powodują, że znakomita większość niewysterylizowanych zwierząt choruje na nowotwory. Pojawiają się bardzo bolesne guzy, które w większości przypadków nie nadają się do leczenia. Podsumowując, sterylizacja może wydłużyć życie naszego pupila.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia (22-28 lutego 2016 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki