Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe szkolenia dla kobiet

.

Image and video hosting by TinyPic

W dzisiejszych czasach poszukiwanie pracy wiąże się z cierpliwością i determinacją. Niekiedy potrzebne jest też szczęście. Ale najlepiej proces ten odpowiednio zaplanować i wykorzystać przy tym możliwości, jakie dają nam szkolenia zawodowe lub kursy podnoszące nasze kwalifikacje.

Projekt Praca” - skorzystaj, póki jeszcze można

Jednym z projektów doradczo-szkoleniowych służących podniesieniu naszych kwalifikacji jest „Projekt Praca”. Jest on pomyślany głównie o osobach poszukujących pracy w regionie łódzkim.
- Obecnie na ścieżce szkoleniowej mamy wolne miejsca dlakobiet o wykształceniu nie wyższym niż średnie, pracujących ostatnio w firmach, które musiały przeprowadzić zwolnienia.
Zrekrutowaliśmy już 160 osób, ale nadal pozostało40 miejsc dla kobiet pragnących podnieść swoje kwalifikacje. Udział w programie może spowodować, że nie znajdziemy się na liście zwolnionych osób lub nowe kwalifikacje przyśpieszą znalezienie nowej pracy – zachęca Iwona Kokosza, kierownik projektu w PMDG.

Przygotowana ścieżka uczestnictwa zakłada kilka połączonych ze sobą etapów doskonalenia zawodowego i podniesienia swoich kwalifikacji. Obejmują one m.in. porady psychologa, poradnictwo zawodowe, przygotowanie indywidualnego planu działań oraz katalog szkoleń zawodowych, w którym można znaleźć ponad 100 propozycji najpopularniejszych szkoleń. Zdobycie dodatkowych umiejętności, takich jak chociażby nauka języka obcego, czy kurs komputerowy stanowią dodatkowy atut w rozmowach z potencjalnym pracodawcą.

- Przyznam szczerze, że na początku moje nastawienie było bardzo sceptycznie. Wydawało mi się, że jako HR-owiec znam metody poszukiwania pracy. Dzięki projektowi wzięłam udział
w zaawansowanym, intensywnym szkoleniu językowym oraz stażu w dziale, do którego z pewnością nie mogłabym dostać się w inny sposób
. Dziś pracuję między innymi dzięki wiedzy, którą nabyłam jako uczestnik Projektu Praca i wiem, że nie należy bagatelizować żadnej możliwości przy szukaniu nowego zatrudnienia - mówi Anna Kilańska, uczestniczka projektu.

Kwalifikacje, motywacja i zdobycie pracy

Dla sporego grona uczestniczek, spotkanie z profesjonalnym doradcą zawodowym „otwiera oczy” na obecną, niełatwą sytuację na rynku pracy. Pozwala również na inne spojrzenie na „samą siebie” - odkrycie własnego potencjału oraz wzmocnienie motywacji do działania.

- Wsparcie psychologiczne oraz merytoryczne ze strony profesjonalnych doradców zawodowych jest bardzo istotne odnośnie planowania dalszej ścieżki zawodowej. Wskazujemy, co kobiety mogą zrobić, aby ich działania na rynku pracy były bardziej efektywne, czyli pomagamy w sformułowaniu celu zawodowego.__Oferujemy również dostęp do bieżących ofert pracy – podkreśla Edyta Spaczyńska z 4job.pl, partnera programu.

Program oferuje również możliwość skorzystania z wybranych ofert pracy. Doradcy znajdą co najmniej 2 oferty zgodne z oczekiwaniami uczestnika i adekwatne do jego kompetencji. Pomogą na nie zaaplikować oraz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. W ramach projektu istnieje możliwość uczestniczenia w stażach i praktykach zawodowych przygotowujących do podjęcia nowej pracy.

- Jestem absolwentką wydziału biologii i ochrony środowiska. Po prawie dwóch latach niepowodzeń w poszukiwaniu pracy, straciłam nadzieję na pracę w zawodzie i postanowiłam zmienić kierunek poszukiwań. Przeglądając portal gminy Koluszki natknęłam się na informacje o „Projekcie Praca”. Wypełniłam i wysłałam formularz zgłoszeniowy. Wszystko dalej potoczyło się błyskawicznie: spotkania z doradcą, ustalenie planu działania, szkolenie zawodowe i rozpoczęcie półrocznego stażu w Laboratorium Paliw Płynnych w Koluszkach. Staż pozwolił mi na zdobycie wiedzy, umiejętności i przede wszystkim kwalifikacji zawodowych. Po odbyciu stażu zostałam pracownikiem firmy OLPP. „Projekt Praca” jest doskonałą okazją do rozpoczęcia ścieżki zawodowej i spełniania się w kierunku, który się kocha – dodaje Magdalena Szymczewska, która również skorzystała z oferty.

Staż trwa 6 miesięcy, przewidziane jest także subsydiowanie przez 12 m-cy zatrudnienia uczestnika u nowego pracodawcy. Niebagatelne znaczenie ma także pomoc dla osób w szczególnie niekorzystnej sytuacji, które ukończyły przekwalifikowujące szkolenie zawodowe i muszą zdobyć doświadczenie w nowym zawodzie.

Determinacja, lojalność i zaangażowanie

Z badań wynika, że ponad 43 procent pracowników przyznaje, że gdyby szef wysłał ich na szkolenia chętnie by z takiej możliwości skorzystali. W tej grupie przeważają kobiety. - Jeżeli mówimy o grupie kobiet o niższych kwalifikacjach lub w grupie wiekowej 40+, to warto zaznaczyć, że nie są one typem karierowiczek. Po prostu chcą mieć stabilną pracę dającą satysfakcję, zawalczyć o pensję wyższą od minimalnej lub spokojnie dopracować do emerytury. Warto zwrócić uwagę, że kobiety jako pracowników cechuje lojalność wobec pracodawcy, większe zaangażowanie w obowiązki i gotowość do rozwoju zawodowego – podsumowuje Iwona Kokoszy z PMGD.

Tezę tę potwierdzają sami pracodawcy. - Zatrudniam kilkadziesiąt osób na różnych stanowiskach.
Panie cechują się większą lojalnością i zaangażowaniem w sprawy firmy, są bardziej obowiązkowe i często po prostu lepiej zorganizowane
– podkreśla właściciel jednej z łódzkich firm motoryzacyjnych.

Pracownice o niskich kwalifikacjach są wciąż jednak grupą pracowników, której oferuje się stosunkowo niewielkie wsparcie w rozwoju zawodowym w ramach przedsiębiorstwa. Gdy jednak nie ma takiej możliwości warto spróbować samej. „Projekt Praca” realizowany przez PMDG jest skierowany do kobiet zarówno objętych programem zwolnień monitorowanych, jak i osób indywidualnych pracujących w mikro, małych, średnich lub dużych firmach. Formalności są proste i przejrzyste, a udział jest całkowicie bezpłatny

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.projektpraca.com/ telefon: (44) 739 22 50/51.

Image and video hosting by TinyPic

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki