MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dieta bez mleka to nie problem! Napoje roślinne są już wszędzie w wielu rodzajach. Zobacz, jakie zalety i wady mają różne mleczka roślinne

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Mleko roślinne ma wielu zwolenników – nie tylko alergików i wegan. Nie brak też przeciwników, którzy szybko zniechęcili się do jego smaku. Tymczasem znalezienie ulubionego to jedynie kwestia próbowania! Rodzajów mleka roślinnego jest tak wiele, że warto nie zniechęcać się produktem jednego wytwórcy. Każdy napój jest inny, również ten domowy! Wyjaśniamy, dlaczego warto po nie sięgać, czym różnią się różne rodzaje mleczek roślinnych do kawy i jak przygotować własne według prostego przepisu.

Spis treści

Co zamiast mleka dla alergika i weganina?

Zamiast mleka krowiego poleca się ich alternatywy w postaci mleczek roślinnych, które są też nazywane napojami (ale nie mlekiem, bo oficjalnie określenie to jest zarezerwowane dla wydzieliny gruczołów mlecznych ssaków).

Co zamiast mleka krowiego? Zobacz wady i zalety jego zamienników, czyli mleczek roślinnych. Podpowiadamy też, jak w 2 minuty przyrządzić taki napój w
Co zamiast mleka krowiego? Zobacz wady i zalety jego zamienników, czyli mleczek roślinnych. Podpowiadamy też, jak w 2 minuty przyrządzić taki napój w domu.

Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Almaje/Getty Images

Mleczka roślinne powstają zwykle przez rozdrobnienie z wodą surowca, jakim są orzechy i nasiona, oraz oddzielenie jego nierozpuszczalnych składników od roztworu. Z tego powodu dostępne w sklepach napoje roślinne zawierają tylko część związków z produktu wyjściowego.

Czy mleko roślinne jest zdrowe?

Mleko roślinne to źródło niewielkich ilości związków odżywczych, w tym również cukrów prostych. Wciąż jest to jednak zdrowszy zamiennik mleka krowiego, które obecnie nie jest uważane za produkt zdrowy m.in. z powodu działania sprzyjającemu rozwojowi chorób.

Zobacz: Napój, który zwiększa ryzyko rozwoju raka nawet o 80 proc. To mleko krowie

Konsumpcja mleka krowiego, zwłaszcza w nadmiarze, zwiększa zagrożenie rozwojem insulinooporności i cukrzycy typu 2, nasila objawy trądziku pospolitego i różowatego, zaburza gospodarkę kwasowo-zasadową w organizmie, łatwo powodując ujemny bilans wapnia i potasu, a w związku z zawartością szkodliwych substancji (m.in. hormonów krowich, pozostałości antybiotyków i innych leków, a także zanieczyszczeń) sprzyja niektórym rodzajom nowotworów, m.in. prostaty u mężczyzn i jajnika u kobiet.

Czy mleko roślinne zawiera białko?

Mleczka roślinne nie jest dobrym źródłem białka – chyba, że jest to napój przygotowany z dużej ilości migdałów, orzechów czy siemienia konopnego bez filtrowania płynu (wypijane razem ze zmielonymi nasionami).

Kaloryczność i wartość odżywcza mleka roślinnego zależą od ich składu, który jest inny u każdego producenta. Ponadto wpływa na nie tylko od zawartości surowca, ale także zastosowanych dodatków. Większość ma poniżej 0,5-1 proc. białka i śladowe ilości błonnika, a jeśli jest źródłem witamin A i D, są to składniki dodane. Najczęściej występują wraz z dodatkami do żywności, m.in. zagęstnikami, związkami słodzącymi oraz substancjami, które działają niekorzystnie na organizm, jak np. fosforany (warto więc wybierać napoje roślinne z możliwie krótkim składem).

Czytaj także: 5 najzdrowszych dodatków do owsianki

Czy warto pić mleko roślinne?

Mleko roślinne jest alternatywą dla osób, które muszą unikać w diecie mleka krowiego. Należą do nich zwłaszcza osoby uczulone na białko krowie i nietolerancji laktozy dieta. To także popularny produkt w diecie bezmlecznej, np. wegańskiej czy w stylu paleo, której zwolennicy jedzą tylko to, po co sięgali ponoć nasi przodkowie. Coraz więcej osób ma też świadomość warunków przemysłowej hodowli krów mlecznych, a także związanych z nią zagrożeń zdrowotnych i wad samego mleka.

Dowiedz się również:

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki