Do 24 grudnia 2020 roku przedłużono termin składania wniosków o przyznanie pomocy na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny (RHD)

Jacek Pająk
Na wsiach przybywa rolników i ich rodzin, którzy decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej fot. pixabay
Na wniosek Haliny Szymańskiej, nowej prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wydłużono o miesiąc czas na składanie wniosków o dopłaty do działalności gospodarczej prowadzonej w przez rolników. Można je składać w regionalnych oddziałach ARiMR. Dotacje mogą wynosić nawet 500 tysięcy złotych.

Na wniosek Haliny Szymańskiej, nowej prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wydłużono o miesiąc czas na składanie wniosków o dopłaty do działalności gospodarczej prowadzonej w przez rolników. Można je składać w regionalnych oddziałach ARiMR. Dotacje mogą wynosić nawet 500 tysięcy złotych. Wsparcie skierowane jest do dwóch grup odbiorców

Po pierwsze dla rolników, domowników lub współmałżonków rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Tu maksymalna kwota wsparcia to 500 tys. zł. Warunek: rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o pomoc finansową.

Druga grupa to rolnicy lub ich małżonkowie prowadzący lub podejmujący prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów w ramach RHD. Tu nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Wnioski można składać składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową w regionalnych oddziałach ARiMR.

Pomoc, jaką można otrzymać ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój”.

Przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in. budowę, rozbudowę lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Rośnie również zainteresowanie zakładaniem na wsiach własnych firm oferujących usługi pozarolnicze.

Taka firma, która zostanie założona dzięki otrzymaniu dotacji, może zajmować się m.in.
•sprzedażą produktów nierolniczych,
•naprawą pojazdów samochodowych,
•budownictwem,
•sprzedażą detaliczną,
•fryzjerstwem,
•rzemiosłem,
•rękodzielnictwem,
•prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych,
•usługami cateringowymi,
•opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także
•działalnością weterynaryjną,
•informatyczną,
•architektoniczną,
•usługami rachunkowości,
•księgowymi
•audytorskimi
•technicznymi.

Pełna lista rodzajów działalności objętych wsparciem obejmuje ponad 400 pozycji, tzw. kodów PKD i jest dostępna na oficjalnych stronach ARiMR.

Ile pieniędzy można dostać na założenie takiej firmy na wsi?

Kwota premii zależy od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje utworzyć w swojej firmie.
•W przypadku jednego miejsca pracy – 150 tys. zł.
•Przy dwóch premia wzrasta do 200 tys. zł.
•przy trzech miejsca pracy to 250 tys. zł.

O premię może wnioskować rolnik, małżonek lub domownik.

Jakie jeszcze warunki trzeba spełniać?

"O dofinansowanie mogą starać się osoby, które chciałyby rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej po raz pierwszy, jak również osoby, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą oraz te, które swój biznes na wsi już prowadzą i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności", wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwszą (80 proc.) rolnik otrzyma, gdy spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy, a będzie miał na to 9 miesięcy liczonych od dnia doręczenia takiej decyzji. Pozostałe 20 proc. wpłynie na jego konto po realizacji biznesplanu, nie później jednak niż do upływu 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Tworząc biznesplan, trzeba pamiętać, że 70% kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30% można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie