Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy można wysłać wniosek w aplikacji suszowej? Termin dla poszkodowanych w 2023 roku został wydłużony

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Samo oszacowanie szkód przez komisję nie pozwoli na wygenerowanie protokołów. Konieczne jest zgłoszenie w aplikacji.
Samo oszacowanie szkód przez komisję nie pozwoli na wygenerowanie protokołów. Konieczne jest zgłoszenie w aplikacji.
Rolnicy początkowo byli zdezorientowani i dopytywali, jak i komu zgłosić suszę, żeby potem mogli liczyć na ewentualną pomoc. Zapowiadane ponowne uruchomienie tzw. aplikacji suszowej nastąpiło w lipcu, jednak nie można było od razu przesłać wniosku. Wniosek o szacowanie przez komisję jest niezależny od tego w aplikacji, ale bez tego drugiego pomocy nie będzie. Termin został wydłużony.

Spis treści

Do kiedy można składać wnioski w sprawie suszy 2023?

Po tygodniach wyczekiwania aplikacja została uruchomiona 21 lipca. Komisje gminne oszacowały straty w zbożach. Jeszcze można zgłaszać uprawy zbierane jesienią

Ministerstwo rolnictwa przedłużyło termin składania wniosków przez rolników i komisje szacujące szkody związane z suszą z 15 do 30 października 2023 r., przekazała Wielkopolska Izba Rolnicza.

To właśnie samorząd z Wielkopolski (rada powiatowa w Pile) postulował przesuniecie terminu. Dzięki temu rolnicy, którzy mają problemy z przygotowaniem protokołów, będą mogli złożyć wniosek i ubiegać się o wsparcie.

Od 1 września w aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą" działa moduł dla komisji gminnych szacujących straty w uprawach rolnych. Za pośrednictwem modułu komisje gminne będą sporządzały raporty z szacowania szkód powstałych w wyniku suszy.

WIR: Resort rolnictwa szacuje się, że na pomoc suszową będą potrzebne środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł w 2024 roku. Wtedy też prawdopodobnie nastąpi wypłata pomocy suszowej.

Aplikacja suszowa 2023. Co zmieniło się w jej działaniu?

Krok po kroku kolejność działań tłumaczy m.in. oddział Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Logowanie w aplikacji odbywa się przez profil zaufany. Następnie możemy otworzyć nowy wniosek i zapisać go oraz edytować, jednak podpisanie i wysłanie wniosku będzie możliwe od 20 września.

Są 3 zmiany w stosunku do kampanii 2022:

 • Nie można anulować wysyłki wniosku.
 • Usunięcie sekcji wniosku Informacje o szkodach na stawach rybnych oraz Informacje o szkodach na uprawach trwałych.
 • Załączanie dokumentów poświadczających dodatkowe koszty poniesione na produkcji zwierzęcej.

Gdzie zgłosić suszę rolniczą? Aplikacja jest dostępna na stronie rządowej: Zgłoś szkodę rolniczą, tam też, na dole strony znajdziesz instrukcję krok po kroku. Problemy z działaniem aplikacji można zgłaszać na adres mail: [email protected].

Aby złożyć wniosek suszowy przez aplikację, należy mieć założony profil zaufany oraz przygotować:

 • numer identyfikacyjny, nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
 • skan polisy ubezpieczenia ‒ co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych ‒ od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarczych, jeżeli producent rolny chce korzystać z formy pomocy w pełnych wysokościach,
 • dokumentację fotograficzną szkód, spowodowanych wystąpieniem suszy, potwierdzającą ich zakres (dokumentacja jest opcjonalna, tj. dopuszcza się złożenie wniosku bez dokumentacji fotograficznej).​

Jak zgłosić szacowanie strat przez komisję?

Po wielu zgłoszeniach błędów, które popełniała aplikacja do szacowania strat, w 2023 roku minister zapowiedział, że wojewodowie będą mogli powoływać gminne komisje. W tym roku rolnik ma możliwość złożenia wniosku o oszacowanie strat suszowych przez komisję klęskową.

Działanie aplikacji opiera się na monitoringu suszy prowadzonym przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, komisja ma fizycznie pojawić się na polu (przed zbiorami).

 • Komisja przystąpi do lustracji upraw rolnych i dokona szacowania szkód spowodowanych suszą rolniczą na wniosek rolnika.
 • Wniosek o oszacowanie strat przez komisję można złożyć niezależnie od wniosku w aplikacji.
 • Pomoc suszowa będzie wypłacona tylko przy złożeniu wniosku przez aplikację suszową.
 • Jednak samo zgłoszenie szkody przez aplikacje jest niezbędne, aby w ogóle otrzymać pomoc suszową.

Gmina Piątek w województwie łódzkim wyjaśnia, że:

Jeżeli rolnik zdecyduje się na złożenie wniosku również do komisji gminnej (wnioski dostępne w Urzędzie Miejskim w Piątku), zobowiązany będzie zrobić to z takim wyprzedzeniem, aby komisja mogła oszacować straty w terenie, tj. uprawa w plonie głównym, którą rolnik zgłasza do oszacowania, musi znajdować się na polu w dniu lustracji. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa i Wojewody szacunek dokonywany przez komisje gminne nie jest możliwy po sprzątnięciu rośliny w plonie głównym. Do wniosku należy dołączyć ksero wniosku o płatność obszarową złożonego do ARiMR za 2023 rok.

Podsumowując, można złożyć wniosek:

 • tylko przez aplikację (również po żniwach) albo
 • przez aplikację oraz do komisji gminnej (do lustracji uprawa musi być na polu).

Pomorski Urząd Wojewódzki zamieszcza na stronie szereg dokumentów potrzebnych do zgłoszenia i oszacowania strat spowodowanych suszą rolniczą lub innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi:

 • potwierdzenie prowadzenia gospodarstwa przez sołtysa,
 • wniosek o powołanie komisji ds. szacowania strat-wzór,
 • wzór protokołu oszacowania szkód z danymi do stosowania w 2023 r.,
 • wzór protokołu oszacowania szkód bez danych do stosowania w 2023 r.,
 • wytyczne dla Komisji powołanych przez Wojewodę – 2023 r.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do kiedy można wysłać wniosek w aplikacji suszowej? Termin dla poszkodowanych w 2023 roku został wydłużony - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki