MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do Łodzi wróci delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Została zlikwidowana przez PiS siedem lat temu

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
ABW zajmuje się m.in. kontrwywiadem, zwalczaniem terroryzmu, przestępczości zorganizowanej, korupcji i ochroną informacji niejawnych.
ABW zajmuje się m.in. kontrwywiadem, zwalczaniem terroryzmu, przestępczości zorganizowanej, korupcji i ochroną informacji niejawnych. Dariusz Gdesz/Polska Press
Do Łodzi wróci delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zlikwidowana za rządów premier Beaty Szydło w 2017 roku wraz z dziewięcioma innymi delegaturami. Obecnie w Polsce jest tylko sześć delegatur.

Premier Donald Tusk zarządzenie w sprawie przywrócenia delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podpisał już dwa miesiące temu, 11 marca, ale nagłośnił to podczas konferencji prasowej 14 maja 2024. Przypomniał, że to premier Beata Szydło zlikwidowała delegatury ABW w 10 województwach, w tym województwie łódzkim. Według Donalda Tuska osłabiło to zdolności rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom.

Zgodnie z zarządzeniem premiera 1 lipca 2024 roku delegatury ABW zostaną przywrócone w Łodzi, Szczecinie, Olsztynie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Opolu, Radomiu, Krakowie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Nie znaczy to jednak, że w tych miastach nie ma w ogóle ekspozytur ABW. Są tam wydziały zamiejscowe, które mają jednak znacznie niżą rangę i mniejsze możliwości niż delegatury. Na przykład w Łodzi istnieje wydział zamiejscowy ABW podporządkowany delegaturze ABW w Katowicach. Mieści się przy ul. Północnej, czyli tam gdzie wcześniej zlikwidowana delegatura.

Dlaczego premier Beata Szydło zlikwidowała delegatury ABW

Premier Beata Szydło zarządzenie o likwidacji 10 delegatur wydała 15 września 2017 roku, ale zmiany w ABW rozpoczęły się zaraz po przejęciu władzy przez PiS w 2015 roku. Już w grudniu 2015 roku stanowisko stracił szef łódzkiej delegatury ABW pułkownik Artur Wójciak. Nowym dyrektorem został wtedy pułkownik Dariusz Seroka.

Dlaczego w 2017 roku zlikwidowano delegatury ABW? Portal Defence254 otrzymał wtedy następującą odpowiedź z Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:
Przekształcenia te mają charakter porządkowy, a ich celem jest usprawnienie funkcjonowania Agencji, podniesienie efektywności jej działań, jak również lepsze wydatkowanie środków publicznych

Premier Donald Tusk zapowiedział podczas konferencji, że ze swojej rezerwy przekaże 100 mln zł na przywrócenie delegatur i wzmocnienie ABW, nie podał jednak żadnych szczegółów.

Zasadniczym zadaniem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest ochrona państwa przed planowymi i zorganizowanymi działaniami, które mogą stwarzać zagrożenie dla niepodległości lub porządku konstytucyjnego Polski, zakłócić funkcjonowanie struktur państwowych bądź narazić na szwank podstawowe interesy kraju. ABW zajmuje się m.in. kontrwywiadem, zwalczaniem terroryzmu, przestępczości zorganizowanej, korupcji i ochroną informacji niejawnych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki