MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do łódzkiego zoo wróciły te ulubione przez zwiedzających zwierzęta. Powrót kapibar do łódzkiego zoo

Magdalena Rubaszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W łódzkim zoo zamieszkały dwie kapibary. Przyjechały z ogrodu zoologicznego w Zamościu w ubiegłym tygodniu. Dobrze zniosły transport, teraz oswajają się z nowym otoczeniem. W czwartek 25 kwietnia po raz pierwszy wyszły na wybieg. Poznawały nowy teren, chodziły po nim nieśmiało, były czujne.

Więcej

W łódzkim zoo po sawannie będą razem przechadzać się żyrafy, zebry, antylopy, strusie afrykańskie

Zoo w Łodzi. W ogrodzie zoologicznym zostanie urządzona sawa...

Dwie siostry z Zamościa i ten trzeci z Berlina

To siostry, bardzo młode samice, mają zaledwie pół roku. Jeszcze więc urosną drugie tyle, dorosły osobnik waży nawet 30 kilogramów. Zamieszkały na jednym wybiegu z ptakami - ibisami szkarłatnymi i chruścielakami wielkimi. Gdy podrosną, dołączą do nich tapiry anta i nandu. Na tym nie koniec, ponieważ wkrótce będą miały towarzysza - z zoo w Berlinie przyjedzie samiec, również młodziak, liczący zaledwie pół roku.

Więcej

Tenebris żyła 11 lat.

Orientarium w Łodzi. Nie żyje Tenebris, samica kapibary. Nal...

Powrót ulubieńców łodzian i nie tylko ich

Gości odwiedzających łódzkiego zoo z pewnością ucieszy powrót tych największych gryzoni przypominających wyrośnięte świnki morskie. Zdobyły popularność i sympatię dzięki filmikom i memom publikowanym w sieci. Pierwszym pytaniem zadawanym przez zwiedzających łódzkie zoo stało się: gdzie jest kapibara? W ogrodzie zwierzęta te mieszkały od kilkunastu lat. Zwłaszcza Tenebris, 11 - letnia samica, która padła w grudniu 2023 roku, stała się ulubienicą łodzian.

Kapibara to oaza spokoju. Denerwują je tylko drapieżniki

Kapibary zwane też zjadaczami traw i świniami wodnymi to bardzo spokojne i zrównoważone zwierzęta, w naturze oprócz drapieżników, nic ich nie niepokoi. Są to zwierzęta wodno - lądowe, lubiące przesiadywać w wodzie, roślinożerne, żywią się trawami, roślinami wodnymi, nasionami, korą młodych drzew i nielicznymi owocami, nie pogardzą sianem. Pozyskują pożywienie za pomocą masywnych siekaczy, które rosną przez całe życie zwierzęcia. Na wolności żyją w dużych stadach liczących od 10 do 30 osobników. Łatwo się oswajają, w niektórych krajach Ameryki Południowej, skąd pochodzą, są zwierzętami towarzyszącymi, w Brazylii służą za przewodników osób niewidomych. W warunkach ogrodu zoologicznego żyją 15 - 20 lat.
- W naturze nie są zagrożone wyginięciem, ale dzięki zdobytej popularności, stają się ambasadorami środowisk zamieszkanych przez wiele gatunków, które mogą zniknąć z powodu ekspansji rolnictwa, przemysłu, wylesiania - mówi Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium ZOO Łódź.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki