To jeden z najdroższych projektów w ramach łódzkiej rewitalizacji. Prace pochłoną 42 mln zł i zakończą się w IV kwartale tego roku.
Były ruiny, będzie centrum kultury
– Możemy obserwować, jak z ruin powstaje jedna z najciekawszych realizacji w ramach programu rewitalizacji. Łączymy tu to, co w Łodzi lubimy najbardziej, czyli industrialny charakter z nowoczesnością. To co mnie ogromnie cieszy, to fakt, że zaawansowanie przebudowy to już prawie 90 procent. Obecnie trwają prace wykończeniowe oraz wyposażenie budynków w nowoczesny sprzęt. Ale to nie wszystko, ekipy budowlane zagospodarują również teren przed fabryką. Powstaje tu mini park z bezpiecznym placem zabaw. Oprócz tego sadzimy drzewa, krzewy i kwiaty. Wśród nowych nasadzeń odnajdziemy: śliwy wiśniowe, laurowiśnie, irgi szwedzkie, jałowiec oraz pnącza – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
– Od kilku dni trwają intensywne roboty wykończeniowe. Zaczynamy też zagospodarowywać teren przed dawną fabryką. To duża inwestycja, ale przebiega wzorowo. Jesienią chcemy przekazać budynek teatrowi Pinokio, tak aby mógł zacząć urządzać tu swoją długo wyczekiwaną nową siedzibę – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Odtworzą dawny park przy fabryce
Przy dawnej Wigencji nie zabraknie nowych drzew, krzewów i kwiatów. Inwestor zapewnia, że zostanie odtworzony park, który istniał kiedyś przy fabryce. W ramach inwestycji powstało też przebicie do centrum OFF Piotrkowska, dzięki któremu odwiedzający oba miejsca będą mogli swobodnie tamtędy przechodzić.
- Duża kubatura budynków pozwoliła na umieszczenie tu dwóch profesjonalnie wyposażonych scen teatru, jak również stworzenie centrum spotkania ze sztuką współczesną – Fabryki Sztuki. Znajdą się tu przestrzenie na sale prób, pracownie kreatywne oraz edukacyjne. W nowych pofabrycznych wnętrzach swoją siedzibę będzie miał teatr Pinokio w Łodzi, a obok będzie funkcjonować biblioteka i restauracja rodzinna – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Dawny Zespół Fabryczny Łódzkiej Przędzalni „Wigencja" Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana powstał w 1922 roku. W zakładzie było zatrudnionych blisko 60 robotników obsługujących szarparnię i przędzalnię wyposażoną w 1800 wrzecion.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?