Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dobry Start” dla spóźnialskich. To już ostatni dzwonek na złożenie wniosku o „300 plus”

AB
John Diez/ Pexels.com
Nabór wniosków o świadczenie „Dobry Start” dobiega końca. Już niebawem nie będzie można złożyć wniosku o tzw. 300 plus. Wyjaśniamy, gdzie i na jakich zasadach wnioskować o przyznanie świadczenia.

„Dobry Start” – kogo obejmuje program?

Tzw. 300 plus, czyli świadczenie z programu „Dobry Start”, to wsparcie pieniężne przysługujące raz do roku rodzicom, których dziecko rozpoczyna rok szkolny. O pomoc można ubiegać się bez względu na dochód. Rodzice są uprawnieni do pobierania zapomogi na uczniów do ukończenia przez nich 20. roku życia. (W przypadku uczących się w szkole dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.) Świadczenie „Dobry Start” można otrzymać nawet wówczas, gdy uczeń skończył 20 lat (lub 24 lata w przypadku dzieci z niepełnosprawnością) przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.

„Dobry Start”, czyli „300 zł”, nie jest wypłacane automatycznie. Aby otrzymać zapomogę, rodzice muszą złożyć odpowiedni wniosek. Zasady naboru wniosków o „Dobry Start” zmieniły się od 1 lipca 2021 r. Obecnie wnioski o wsparcie na rok szkolny 2021/2022 rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (wcześniej program i petentów obsługiwały gminne i powiatowe organy właściwe). ZUS zajmuje się także wypłatą zapomogi.

Jak złożyć wniosek o „300 plus”, czyli „Dobry Start”?

Wnioski o świadczenie „Dobry Start” można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Podobnie jak w latach ubiegłych, wniosek o „300 plus” można wysłać przez:

  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl,
  • bankowość elektroniczną,
  • portal PUE ZUS.

Warto przeczytać również:

Nabór wniosków o „Dobry Start” na nowych zasadach trwa od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Wniosków o „300 plus” nie można już składać w formie papierowej, bezpośrednio w ZUS, ani drogą pocztową. Wsparcie powinno trafić do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Kto może złożyć wniosek o „Dobry Start”?

O tzw. 300 plus może wnioskować:

  • matka,
  • ojciec,
  • opiekun prawny dziecka,
  • opiekun faktyczny dziecka (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, czyli o adopcję),
  • rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej w przypadku wniosku o świadczenie dla dziecka, które przebywa w pieczy zastępczej,
  • pełnoletni uczeń, jeżeli nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma od nich ustalone alimenty,
  • osoba ucząca się, będąca osobą usamodzielnianą (opuszczająca pieczę zastępczą).

Których uczniów obejmuje „Dobry Start”?

Z tzw. 300 plus mogą skorzystać uczniowie kształcący się w: szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej, klasie dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej, prowadzonej w szkole ponadpodstawowej, szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym, szkole policealnej lub szkole dla dorosłych. Program „Dobry Start” nie obejmuje studentów, dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu ani dzieci chodzących do „zerówki” prowadzonej w szkole.

Dodatkowe informacje na temat programu „Dobry Start” można znaleźć pod numerem telefonu: 22 290 22 02

od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Dobry Start” dla spóźnialskich. To już ostatni dzwonek na złożenie wniosku o „300 plus” - Strona Kobiet

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki