MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatki dla nauczycieli wzrosną wraz z pensjami? Sprawdź, na czym polegają zmiany. Które dodatki mogą być wyższe?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pensje nauczycieli w 2024 roku mają wzrosnąć. W związku z tym niektórzy zastanawiają się, czy w górę pójdą także dodatki dla nauczycieli, a więc dodatkowe pieniądze, które dostaje się np. za pracę w trudnych warunkach czy za wychowawstwo. Sprawdź, co wiadomo na ten temat.

Spis treści

Wynagrodzenia nauczycieli w górę w 2024 roku

Średnie wynagrodzenia nauczycieli w 2024 roku mają wzrosnąć o 30 procent (w przypadku nauczyciela mianowanego i dyplomowanego) i o 33 procent (w przypadku nauczyciela początkującego). Trudno aktualnie mówić o konkretnych kwotach, kiedy nie zostało jeszcze opublikowane rozporządzenie regulujące minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego.

pieniądze w kieszeni
Wraz z pensjami nauczycieli w górę mogą pójść także dodatki do pensji. 123 RF/ zdjęcie seryjne

Kwoty te muszą jednak wzrosnąć, ponieważ – jak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2023 roku – ustalono minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 4242 zł oraz stawkę godzinową w wysokości 27,70 zł. Z kolei minimalne wynagrodzenie nauczyciela w przypadku nauczyciela początkującego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi 3690 zł.

Warto też zaznaczyć, że kwestia pensji nauczycielskich jest dużo bardziej skomplikowana. W skład średniego wynagrodzenia wchodzi bowiem nie tylko pensja zasadnicza, ale także wszelkiego rodzaju nagrody, np. nagroda jubileuszowa, nagroda kuratora, czy prezydenta, a także odprawa emerytalna. Realnie, na konto nauczyciela wpływa jednak wynagrodzenie zasadnicze plus dodatki. Po czasie nauczyciele mogą otrzymać także trzynastą pensję. Z kolei czternasta pensja jest wypłaca nauczycielom przez samorządy tylko w momencie, jeśli w ciągu roku nie zapewniono nauczycielom średnich pensji gwarantowanych przez Kartę Nauczyciela.

– Nauczyciele dostają wynagrodzenie bazowe powiększone o dodatki i trzynastki. To wszystko (pensja co miesiąc plus trzynastka) przez cały rok liczy się jako kwota wynagrodzeń. Na koniec roku samorząd musi sobie to wszystko policzyć i sprawdzić, czy na każdym poziomie osiągnięto średnie ustawowe. Jeżeli nie osiągnięto, to należy je dopłacić i to jest tzw. czternastka. Jeśli osiągnięto – nic się nie dopłaca – tłumaczył w rozmowie ekonomista Maciej Jakubowski.

Wyższe dodatki dla nauczycieli?

Szczegółowe informacje na temat dodatków dla nauczycieli znajdziemy w Karcie Nauczyciela, ale także w rozporządzeniu ws. wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Nie jest jeszcze znane nowe rozporządzenie, które regulowałoby tę kwestię. Już teraz można jednak powiedzieć, że najprawdopodobniej wraz z podwyżkami dla nauczycieli wzrosną też te dodatki, które oparte są na podstawie wynagrodzenia zasadniczego. Jeśli ono wzrośnie – zwiększy się też wysokość dodatków.

Mowa więc o następujących dodatkach:

  • dodatku funkcyjnym dla dyrektora, który wynosi od 5 do 100 proc. zasadniczego wynagrodzenia nauczyciela;
  • dodatku funkcyjnym dla nauczyciela za sprawowanie funkcji doradcy metodycznego, mentora lub nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym, który wynosi do 20 proc. minimalnej stawki zasadniczego wynagrodzenia wyliczonego dla danego nauczyciela;
  • dodatku za trudne warunki pracy – 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela za prowadzenie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim, a także za prowadzenie zajęć dydaktycznych i wychowawczych w specjalnych przedszkolach (oddziałach), szkołach (klasach) specjalnych oraz indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego, a także 25 proc. stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę nauczania – prowadzenia zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych;
  • dodatek za uciążliwe warunki pracy – z tytułu pracy w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości ustalonej według odpowiedniej stawki dodatku za trudne warunki pracy, powiększonej o 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego;
  • dodatek za wysługę lat – pracownicy dostają 1 proc. podstawy pensji za każdy przepracowany rok. Nie może on jednak przekroczyć 20 procent;
  • dodatek wiejski, który wynosi 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Najpewniej w związku z proponowanymi podwyżkami nie wzrośnie dodatek za wychowawstwo, musi wynosić on nie mniej niż 300 zł.

Dopóki nie pojawi się rozporządzenie regulujące tę kwestię, nie wiemy, o ile wzrosną dodatki dla nauczycieli. Jeśli jednak (przykładowo) pensja nauczyciela początkującego wynosiłaby ok. 5720 zł (wszystkie podawane kwoty są kwotami brutto), to taki nauczyciel jedynie z dodatkiem wiejskim zarobiłby ok. 6292 zł (10 proc. z 5720 zł to 572 plus pensja 5720).

Konkretne kwoty dotyczące wzrostu dodatku dla nauczycieli podamy, kiedy pojawi się stosowne rozporządzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatki dla nauczycieli wzrosną wraz z pensjami? Sprawdź, na czym polegają zmiany. Które dodatki mogą być wyższe? - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki