Dodatkowe wolne dni w Kodeksie Pracy. Zobacz co nas czeka

Materiał informacyjny GoWork.pl
Dni wolne od pracy stanowią jedno z podstawowych praw przysługujących pracownikowi. Dotychczas, przez wiele lat sytuacja pozostawała niezmienna – teraz jednak, zgodnie z nową dyrektywą Unii Europejskiej, prawo w tym zakresie będzie jeszcze bardziej korzystne dla osób zatrudnionych.

Jak dotychczas wyglądała sytuacja pracowników w kontekście zapisków Kodeksu Pracy? Co zmieni się w roku 2024 i z jakiej przyczyny? Jak wygląda lista dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w Łodzi? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Kodeks pracy a dni wolne – jak dotychczas wyglądała sytuacja?

Kodeks Pracy od wielu lat zapewniał pracownikom szereg podstawowych praw, nie tylko bezpośrednio związanych z takimi warunkami zatrudnienia jak płaca minimalna czy maksymalny czas pracy. Dokument pochyla się również nad takimi zagadnieniami jak prawo do urlopu, czy określa dni ustawowo wolne od pracy. Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do wypoczynku w tym okresie, przy czym w przypadku urlopów sprawa może wydawać się nieco bardziej skomplikowana.2

Na ilość dni urlopowych przysługujących pracownikowi w roku kalendarzowym wpływ ma jego staż pracy. Osoba, której staż pracy nie przekracza 10 lat, mogła dotychczas liczyć wyłącznie na 20 dni urlopu (1,6 dnia za każdy miesiąc pracy), pozostałe osoby zaś – na 26 dni (2,2 dnia za każdy miesiąc pracy). Do stażu pracy wlicza się również okres edukacji, zależy od ukończonej przez pracownika szkoły. Dla przykładu, w przypadku szkoły średniej ogólnokształcącej, będą to cztery lata – w przypadku szkoły wyższej, aż osiem lat. Dni ustawowo wolne od pracy nie są w żadnej mierze uzależnione od długości stażu, przysługując każdemu.

Dodatkowe dni wolne 2024 – o co chodzi?

Trzeba jednak mieć na względzie fakt, że od 10 stycznia 2023 roku, prawo w tym zakresie znacznie się zmieniło – i to z korzyścią dla pracowników. Naturalnie, rzeczone prawa obowiązują nadal, w roku 2024, jednak nie wszyscy są ich świadomi. Warto wobec tego przypomnieć czytelnikom o tym, gdzie w myśl obowiązującej litery prawa mogą szukać dodatkowych dni wolnych od pracy w 2024 roku.

Od czasu wprowadzenia w życie zeszłorocznych zmian, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a cieszące się stażem pracy przekraczającym 10 lat, będą mogły liczyć nawet na 35 dni wolnego w ciągu roku. Ma to związek z dostosowaniem polskiego prawa do wymogów unijnej dyrektywy.

W myśl funkcjonujących już przepisów, każdej osobie pracującej przysługuje łącznie 9 dodatkowych dni urlopu:

  • 5 dni urlopu opiekuńczego,
  • 2 dni z powodu „siły wyższej”,
  • 2 dni dla opieki nad dzieckiem.

Na względzie trzeba jeszcze mieć fakt, co dokładnie oznaczają te terminy. W przypadku urlopu opiekuńczego, wykorzystać go można w celu sprawowania opieki nad krewnym bądź osobą wspólnie zamieszkującą z pracownikiem, której stan wymaga odpowiedniego wsparcia z uwagi na określone względy medyczne. Inaczej jednak niż urlop wypoczynkowy, urlop opiekuńczy jest bezpłatny.

Urlop z powodu „siły wyższej” może być z kolei zgłoszony przez pracownika w przypadku dowolnej sytuacji losowej, takiej jak choroba czy wypadek (swój lub osoby bliskiej), a nawet fatalne warunki pogodowe, uniemożliwiające bądź znacznie utrudniające możliwość dotarcia do pracy.

Na szczególną uwagę zasługuje także wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Przed wprowadzeniem opisywanych zmian wynosił on 32 tygodnie (wzrastając do 34 tygodni w przypadku ciąży mnogiej). W myśl zaktualizowanych przepisów, wynosi on aż 41 tygodni, zaś w przypadku ciąży mnogiej – 43 tygodnie.

Dni wolne od pracy 2024 – lista

Zmiany przewidziane w Kodeksie Pracy nie dotyczą co prawda dni, z mocy ustawy wolnych od pracy z uwagi na przypadające w nie określone święta. Niemniej, warto o nich pamiętać, by móc jak najkorzystniej połączyć je z przysługującymi nam dniami urlopowymi, zapewniając sobie jak najdłuższy okres wypoczynkowy. Oto lista dni wolnych od pracy w roku 2024:

  • 1 stycznia (niedziela) - Nowy Rok
  • 6 stycznia (piątek) - Święto Trzech Króli
  • 31 marca (niedziela) - Wielkanoc
  • 1 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (poniedziałek) - Święto Pracy
  • 3 maja (środa) - Święto Konstytucji 3 Maja
  • 19 maja (niedziela) - Zielone Świątki
  • 30 maja (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia (wtorek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (sobota) - Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (poniedziałek) - Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia (wtorek) - Drugi dzień Bożego Narodzenia

Gdzie najlepiej szukać pracy w Łodzi?

Trudno byłoby skorzystać z dobrodziejstw dni ustawowo wolnych od pracy, gdybyśmy wcześniej nie posiadali zatrudnienia. Niemniej, Łódź przez wzgląd na swój dynamiczny rozwój, stanowi idealne miejsce nie tylko dla tych osób, które chciałyby rozpocząć swoją zawodową karierę, ale również dla tych, którzy planują zmienić aktualną pracę na lepszą. W Łodzi możesz zarabiać więcej przez GoWork.pl. będący wiodącym portalem internetowym w zakresie rynku pracy i szeroko pojętego zatrudnienia w Polsce. Bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Łódź będzie w stanie sprostać Twoim wymaganiom – tym prędzej, im szybciej zdecydujesz się na przejrzenie ofert na portalu GoWork.

Trudno jest dziwić się panującym w naszym kraju tendencjom, jasno wskazującym na fakt, że przedsiębiorcy poszukujący nowych rąk do pracy, swoje poszukiwania rozpoczynają właśnie na dedykowanych temu portalach internetowych. To właśnie w ten sposób mogą oni przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez problemu weryfikując dziesiątki nadsyłanych ku nim aplikacji. Kandydaci z kolei mogą maksymalizować swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, aplikując na niezliczoną ilość ogłoszeń, których treść w pełni trafia w ich gusta.

Naturalnie, Internet nie jest monopolistą w zakresie intratnych ofert zatrudnienia. Jeżeli chcesz, możesz udać się do lokalnego urzędu pracy i przejrzeć najnowsze z udostępnionych tam anonsów. Wbrew obiegowej opinii, pracodawcy w takich miejscach poszukują nie tylko osób o niskich kwalifikacjach czy niedużym poziomie wykształcenia – wybitni specjaliści również mogą liczyć tu na etat. Jeśli zaś interesuje Cię wyłącznie praca dodatkowa, wówczas właściwym rozwiązaniem może okazać się agencja pośrednictwa pracy.

W ostateczności warto wybrać się do siedziby wymarzonego pracodawcy osobiście, składając na jego ręce swoje CV. Jest to metoda zdecydowanie najmniej efektywna, gdzie Twoje możliwości wpłynięcia na ostateczną decyzję przedsiębiorcy są niewielkie – szczególnie wówczas, gdy w danej chwili nie prowadzi on rekrutacji na interesujące Cię stanowisko. Wówczas jedynym co możesz zrobić, będzie próba wypadnięcia przed nim na tyle dobrze, by Twoja kandydatura została priorytetowo wzięta pod uwagę w trakcie najbliższej rekrutacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki