MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowa pasta na przypalone naczynia. Wystarczy kilka składników, aby garnki i patelnie lśniły jak nowe

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Wystarczy chwila nieuwagi podczas gotowania, aby doszło do przypalenia potrawy. Brzydki zapach spalenizny to nie jedyne nasze zmartwienie. Co zrobić, gdy nie możemy usunąć z naczynia resztek przypalonego jedzenia? Nie musimy od razu sięgać po chemiczne i drogie detergenty. Okazuje się, że z tego typu zabrudzeniami skutecznie radzą sobie domowe pasty wykonane z naturalnych i przede wszystkim takich składników. Domowa pasta na przypalone garnki – zrobisz ją migiem!

Spis treści

O czym trzeba pamiętać, czyszcząc brudne garnki?

Jeżeli lubisz gotować i robisz to często, zapewne nieraz zdarzyło ci się zapomnieć o garnku pozostawionym na palniku. Próby doczyszczenia przypalonego naczynia to zmora każdej pani domu. Pierwsza myśl, jaka przychodzi nam wtedy do głowy, brzmi: muszę kupić coś specjalnego na tak trudne do usunięcia zabrudzenia. Mamy jednak lepszy pomysł. Po co wydawać pieniądze na drogie chemiczne preparaty, skoro w każdym domu znajdą się produkty, z których przygotujemy skuteczną pastę na zabrudzone garnki. Warto jednak pamiętać o jednej rzeczy. Zanim nałożymy zrobioną przez nas pastę, musimy wiedzieć, z jakiego materiału wykonano naczynie. Druciaki i szorstkie gąbki nie nadają się do czyszczenia powierzchni teflonowych, emaliowanych, aluminiowych i ceramicznych. Jeśli nie chcemy porysować naczyń, pastę rozprowadzajmy za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki. Jeżeli resztki jedzenia mocno przyległy do patelni z teflonu, zanim zaczniemy je usuwać, namoczmy naczynie na kilka godzin. Teflon jest mało odporny na porysowania i musimy uważać, w jaki sposób go czyścimy.

kobieta myjąca brudny garnek
Garnki i patelnie, które na co dzień wykorzystujemy do gotowania, jest łatwo utrzymać w czystości. Soda, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy to niezwodni sprzymierzeńcy w walce z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Freepik

Domowa pasta na czyszczenie garnków – zobacz, jakie to proste!

Sposobów na domowe pasty czyszczące jest kilka. Jeden z nich to przygotowanie mikstury z soli gruboziarnistej i płynu do mycia naczyń. Jeżeli mamy gęsty płyn do naczyń, łatwiej będzie nam uzyskać konsystencję „papki”. Sól w tym wypadku zadziała jak peeling i już po kilku przetarciach zauważymy, że zaschnięte resztki jedzenia odrywają się od powierzchni naczynia. Z trudną do usunięcia spalenizną poradzi sobie również pasta na bazie… skorupki jajka i pasty do zębów! Choć może wydać się to dziwne, ten sposób zachwycił już niejedną gospodynię. Do miseczki wsypmy 1 łyżkę sody. Dodajmy 2 łyżeczki pasty do zębów oraz drobno pokruszoną skorupkę jajka. Na koniec wlejmy sok wyciśnięty z połówki cytryny. Składniki wymieszajmy na jednolitą masę, po czym nałóżmy ją na naczynie. Odczekajmy godzinę, a następnie za pomocą gąbki wyszorujmy garnek. Powinien lśnić jak nowy!

Co jeszcze sprawdzi się na brudne garnki? Cola i soda!

Do uporczywych zabrudzeń z tłuszczu wykorzystajmy pastę na bazie soli, sody, mydła oraz coli. Do miseczki wlejmy 250 ml wody i sok wyciśnięty z cytryny, a następnie dodajmy po 1 łyżce soli i sody. Składniki zamieszajmy i odstawmy. Na tarce zetrzyjmy mydło (najlepiej całą kostkę) i przesypmy do garnka. Dolejmy 250 ml wody oraz 500 ml coli. Całość podgrzewajmy na średnim ogniu, aż składniki się połączą, cały czas mieszając. Następnie mieszankę połączmy z roztworem z sody i soli. Przelejmy ją do plastikowego pojemnika, np. po lodach, i poczekajmy, aż masa dobrze zgęstnieje. Pastę nakładamy za pomocą gąbki w miejscu, gdzie zalegają resztki przypalonego jedzenia i wcierając, pozbywamy się zabrudzeń.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki