Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Donald Tusk: To nasza odpowiedzialność, aby zrobić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Donald Tusk: To nasza odpowiedzialność, aby zrobić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej
Donald Tusk: To nasza odpowiedzialność, aby zrobić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej adam jankowski / polska press
- To nasza odpowiedzialność, aby zrobić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej - mówił podczas briefingu prasowego przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Wcześniej spotkał się z członkami Międzynarodowego Strajku Klimatycznego oraz ekspertami.

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk po spotkaniu z członkami Międzynarodowego Strajku Klimatycznego oraz ekspertami zorganizował briefing prasowy, na którym poruszone zostały między innymi kwestie klimatyczne oraz ochrony środowiska.

Polityk podkreślił, że powodem spotkania na Podlasiu był najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych (IPCC).

–To co jest istotne, (…) to to, że raporty naukowców z całego świata nie pozostawiają już cienia wątpliwości nie tylko, co do tego, co wszyscy widzą i czują także w Polsce, że klimat zmienia się wraz z wszystkimi negatywnymi, a czasami dramatycznymi skutkami, ale także, że bezpośredni wpływ na to działalność człowieka – mówił. - To nasza odpowiedzialność, aby zrobić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej – zaznaczył.

Tusk przekazał, że miał okazję w Goniądzu w Biebrzańskim Parku Narodowym spotkać się z osobami, które na co dzień zajmują się klimatem. Poruszone zostały kwestie jak emisja CO2 w Polsce, ale nie tylko w kontekście przemysłu, wielkich miast, ruchu samochodowego , ale także z działalnością rolniczą, przyrodą – na przykład stan torfowisk.

- Kwestia ochrony klimatu i środowiska wysmaga nie tylko nadzwyczajnych kompetencji, ale także nadzwyczajnych środków – ocenił. – Nie uda nam się wyjść poza sferę sloganu i obietnic, jeśli nie podejmiemy zaawansowanej współpracy z rolnikami – dodał.

Tusk zaznaczył, ze to dopiero jest początek spotkań dotyczących klimatu, ponieważ jak już wrócił do polskiej polityki przekazał, że „kwestie klimatu będą jego autentycznym priorytetem”. – Chciałbym, żeby kwestie klimatu, kwestie środowiska uznać za agendę narodową, za wspólny projekt – apelował do polityków.

Podkreślił, że czuje się odpowiedzialny za przyszłość następnych pokoleń.

Przy globalnym ociepleniu o 1,5°C będą narastały fale upałów, dłuższe ciepłe pory roku i krótsze zimne pory roku. Raport pokazuje, że przy globalnym ociepleniu o 2°C ekstremalne temperatury częściej osiągają krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa i zdrowia.

Najnowszy raport ONZ dotyczący zmian klimatu. „Czerwona flag...

Wydarzenia na granicy z Białorusią

Tusk został poproszony o komentarz w sprawie granicy polsko-białoruskiej, gdzie czekają imigranci z krajów takich jak Syria czy Afganistan, a także o działania, jakie należy pojąć. Szef PO odpowiedział, że on nie a narzędzi, które by mogły pomóc w rozwiązaniu sytuacji.

- Jestem lekko zdziwiony, że w sytuacji, w której mamy taką krytyczną sytuację na granicy, (…) ludzie odpowiedzialny za polskie bezpieczeństwo, za bezpieczeństwo polskich granic, nie zabierają głosu. Proszę pojechać w Bory Tucholskie i zapytać prezesa Kaczyńskiego, albo do Juraty i spytać prezydenta Dudy, bo oni biorą pieniądze za bezpieczeństwo polskiej granicy – mówił.

Dodał, że jego poleceń nie będzie wykonywała Straż Graniczna i on nie jest w stanie zastąpić rządzących.

Jednocześnie podkreślił, że istnieją unijne przepisy w tej kwestii i nie należy stosować agresywnej narracji, jak na przykład minister Gliński. – To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi i nie trzeba robić takiej obrzydliwej, ponure propagandy wymierzonej w migrantów. To są ludzie, którzy potrzebują pomocy – tłumaczył. Tusk zaznaczył, ze oczekuje od rządzących nie propagandy, a konkretnych działań.

– Oczekiwałbym jednoznacznej i błyskawicznej odpowiedzi od premiera ds. bezpieczeństwa Kaczyńskiego, czy prezydenta Duda, w jaki sposób mają zamiar działać, mając świadomość, że zarówno Łukaszenka traktuje tych uchodźców, imigrantów, jako narzędzie w wojnie hybrydowej z UE i polską. Możemy się tam spodziewać intensywnych i niebezpiecznych z naszej perspektywy działań, czyli mówiąc krótko przekierowywania strumienia uchodźców w stronę polskiej granicy– mówił. – Chciałbym wiedzieć od rządzących, czy będą oczekiwali pomocy Frontexu, czyli wyspecjalizowanych agend unijnych. Dobrze byłoby także, żeby rząd przedstawił informację o współpracy z Litwą, która od dłuższego czasu już przeżywa tę presję organizowaną przez Łukasznkę i Białoruś - dodał.

Przestrzegł także polski rząd przed tym, by pilnować granicy i jednocześnie stosować prawo unijne. Według niego tutaj rozwiązaniem jest solidarność europejska, ponieważ działania białoruskie mogą skutkować katastrofą – Potrzebujemy współpracy i sojuszników – zaznaczył.

Odwołanie marszłkini Witek

Szef PO odniósł się także do kwestii odwołania marszałkini Witek w związku z zarządzeniem reasumpcji głosowania.

- Widziałem to, co wszyscy państwo widzieli. Dzisiaj są już doniesienia do prokuratury na działania pani marszałek Witek. Wiemy w czyich rękach jest prokuratura i, że być może politycznie ta sprawa będzie chowana pod dywan, ale tego nie da się schować pod dywan, bo wszyscy w Polsce to wiedzieli – ocenił.

Dodał, że chyba wszyscy mają ogromny niesmak, ponieważ było to działanie niezgodne z zasadami życia publicznego. – Na pewno jest kompletnie zdyskwalifikowana jako marszałek Sejmu – zaznaczył.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Donald Tusk: To nasza odpowiedzialność, aby zrobić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki