Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2024. Nabór trwa, oto najistotniejsze zmiany. Zobacz listę. Do kiedy można składać wnioski?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W poprzednim roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników.
W poprzednim roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników. pixabay.com/Canva
15 marca rozpoczęła się tegoroczna kampania dopłat bezpośrednich. Wnioski można składać w aplikacji eWniosekPlus. W porównaniu do 2023 roku przewidziano kilka zmian. Zobacz, czego nie będzie, co ulegnie doprecyzowaniu i czy planowane są nowości. Oto lista.

Dopłaty bezpośrednie 2024. Termin naboru

Na dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe co roku czeka wielu rolników. Formularz wypełnia się wyłącznie w formie online.

W eWniosekPlus każdy rolnik może złożyć wniosek o przyznanie płatności za dany rok wraz z wymaganymi załącznikami. Jeśli rolnik wnioskował o dopłaty w poprzednim roku, ma ułatwioną sprawę i przygotowany wniosek roboczy na podstawie formularza z 2023 r., przypomina Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Dopłaty bezpośrednie można otrzymać poprzez spełnienie wymogów warunkowości lub działań dobrowolnych, np. na rzecz klimatu i środowiska.

Od 2023 roku nowością w dopłatach bezpośrednich są ekoschematy. Oprócz nich standardowo można ubiegać się o płatności w ramach:

  • podstawowego wsparcia dochodów,
  • płatności redystrybucyjnej,
  • płatności dla młodych rolników,
  • wsparcia dochodów związanych z produkcją,
  • uzupełniającej płatności podstawowej,
  • płatności niezwiązanej do tytoniu.

Wnioski o przyznanie dopłat wraz z załącznikami są przyjmowane do 15 maja 2024 roku.

Kilka zmian w dopłatach w stosunku do 2023 roku. To trzeba wiedzieć

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdziła, że w zakresie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych II filaru WPR, które obowiązują w kampanii 2024 r., zaszło kilka uproszczeń i zmian.

Mimo wcześniejszych informacji o braku płatności dla małych gospodarstw, ta jednak się pojawi, co ucieszy wielu beneficjentów.

Hodowcy będą mieli łatwiej. W tle szkolenie w ramach ekoschematu

Dopłaty dla zwierząt są uproszczone i podawanych informacji będzie mniej.

Rolnicy zgłaszają je do komputerowej bazy danych w systemie IRZ na potrzeby płatności związanych z produkcją do zwierząt. Zaproponowano, aby ograniczyć ich ilość na potrzeby ubiegania się o dopłaty do krów, bydła, owiec czy kóz.

Przedstawiciele branży hodowlanej muszą pamiętać o wymogu w jednym z ekoschematów. W ramach Dobrostanu zwierząt będzie trzeba odbyć obowiązkowe szkolenie; jest ono bezpłatne, to rolnik wybiera, jaka forma i termin mu odpowiadają.

Czytaj więcej: Ekoschemat: Dobrostan zwierząt. Hodowcy, którzy chcą uzyskać dopłatę, muszą odbyć obowiązkowe szkolenie. Gdzie i do kiedy?

Ten sam ekoschemat jest też realizowany z nową płatnością. Kto może się o nią ubiegać? Jak podaje ARiMR, jest ona przeznaczona „dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości (obecnie są to: system QMP dla bydła rzeźnego i system QAFP dla świń, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych) z tytułu obowiązujących w tych systemach ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków”.

Ekoschematy na nowych zasadach

Ekoschematy w pierwszym roku trwania przyniosły sporo zainteresowania, ale także błędów, które postanowiono wyeliminować. Tegoroczny nabór zakłada kilka uproszczeń.

W przypadku płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, w ramach dwóch praktyk (Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12h od jego aplikacji oraz Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo) umożliwia się potwierdzenie realizacji poprzez złożenie oświadczenia o ich wykonaniu. To dość istotna zmiana w stosunku do wcześniejszego wymogu zdjęć geotagowanych.

W przypadku praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, doprecyzowano, że na potrzeby międzyplonów ozimych mogą być wysiewane uprawy w formie jarej lub ozimej, pisaliśmy niedawno na strefaagro.pl.

Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie dotyczącym wapnowania - zrezygnowano z obowiązku składania oświadczenia, że rolnik nie otrzymał decyzji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego, przekazuje Agencja.

Młody rolnik z dobrym startem?

Kolejny zapis skierowany jest do początkujących gospodarzy - ma ograniczyć ilość dokumentów, które muszą przygotować. Dla młodych rolników, którzy chcą otrzymać płatność lub premię, to ogromne ułatwienie.

W ramach zaproponowanych zmian Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie posiadanych informacji i udostępnionych jej baz danych (także numeru PESEL i danych KRUS), ma weryfikować podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie. Chodzi o rolników lub domowników rolnika wnioskujących o płatność dla młodych rolników.

Działania środowiskowe - lista uproszczeń

Jak podano w oficjalnym komunikacie, zmiany objęły też interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne w zakresie złagodzenia warunków i wymogów w ramach Bioróżnorodności na gruntach ornych, m.in.: zmniejszenia liczby wymaganych gatunków w mieszance wykorzystywanej do założenia pasa kwietnego (z 10 do 8 gatunków) lub ogródka bioróżnorodności (z 20 do 15 gatunków), zwiększenia maksymalnej szerokości pasa kwietnego (z 9 m do 20 m), rezygnacji z wymogu 50 proc. udziału gruntów ornych w powierzchni wszystkich użytków rolnych w gospodarstwie.

Uproszczone zostało także wnioskowanie poprzez wykorzystanie warstw cyfrowych, a wymagana obsada zwierząt w interwencjach przyrodniczych jest obniżona.

Nowelizacja w interwencjach Rolnictwo ekologiczne PS WPR oraz działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014–2020 obejmie uprawy na gruntach ornych, uprawy sadownicze oraz TUZ.

Ostatnim punktem są zmiany w interwencjach leśnych i zadrzewieniowych - mapa geodety do wniosku nie będzie konieczna, rozszerza się lista gatunków i krzewów objętych dopłatą.

Warto wspomnieć, że od 2024 roku zwiększają się stawki płatności na obszarach ONW typu górskiego i podgórskiego dla rolników ze zwierzętami trawożernymi.

  • na obszarach strefy II ONW typ specyficzny tzw. podgórski ze zwierzętami: ze stawki 550 zł/ha do 676 zł/ha,
  • na obszarach ONW typ górski: z 750 zł/ha do 829 zł/ha.

Rząd również ułatwia życie spółdzielniom produkcji rolnej i spółdzielniom rolników. Zmiana przepisów ma umożliwić podmiotom ubiegającym się o płatność redystrybucyjną lub płatność związaną z produkcją do powierzchni upraw roślin pastewnych złożenie oświadczenia o poddaniu się badaniu lustracyjnemu.

Zmiany w zakresie warunkowości

W tej części ARiMR wspomina o trzech głównych zmianach:

  • wprowadzenie częściowej derogacji od normy GAEC 8,
  • uzupełnienie definicji nawozów w ramach normy GAEC 4,
  • rezygnacja z oświadczenia na rzecz prowadzenia rejestrów zabiegów agrotechnicznych w przypadku normy GAEC 7 i GAEC 8.

Czytaj więcej: Jakie warunki musi spełnić rolnik w 2024 r., żeby dostać dopłaty? Te normy GAEC obowiązują ze zmianami

Źródła: MRiRW, ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki