Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty dla zielarzy. Stawki robią wrażenie! Na liście kilka form pomocy. Takie wsparcie można dostać w ramach płatności bezpośrednich

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pozytywny wpływ na materię organiczną może mieć m.in. uprawa melisy lekarskiej.
Pozytywny wpływ na materię organiczną może mieć m.in. uprawa melisy lekarskiej. pixabay.com/Kathas_Fotos
Rolnictwo to nie tylko uprawa zbóż czy hodowla zwierząt, w Polsce można zająć się również ziołami. W tym zakresie przewidziano dopłaty do powierzchni upraw. W odpowiedzi na wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych, resort rolnictwa poinformował o formach pomocy dla roślin zielarskich. Jakie są stawki?

Spis treści

Pomoc dla zielarzy w ramach dopłat bezpośrednich

W ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027 rolnicy, zajmujący się uprawami roślin zielarskich, mogą starać się o wsparcie w ramach płatności bezpośrednich, tj. podstawowego wsparcia dochodów i płatności redystrybucyjnej.

Można również wnioskować o dopłaty w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Tu szczególnie istotna jest praktyka Zróżnicowana struktura upraw.

Jak wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, celem praktyki jest poprawa jakości gleby i odbudowa materii organicznej poprzez wzbogacanie struktury upraw o gatunki roślin, które wpływają na dodatni bilans materii i zwiększają różnorodność biologiczną. Rolnicy muszą wprowadzić co najmniej 3 różne uprawy na gruntach ornych w gospodarstwie. W odpowiedzi dla izb rolniczych wskazano na kilka warunków:

  1. Udział głównej uprawy w strukturze zasiewów nie przekracza 65 proc. i udział trzeciej nie może być mniejszy niż 10 proc.
  2. Co najmniej 20 proc. upraw stanowią gatunki roślin o pozytywnym wpływie na bilans glebowej materii.
  3. Udział zbóż nie przekracza 65 proc.
  4. Udział upraw o ujemnym wpływie na bilans materii organicznej, np. roślin okopowych, nie przekracza 30 proc.
  5. W przypadku rzepaku słomę po zbiorze plonu głównego rozdrabnia się i miesza z glebą, można też przyorać.

Wśród gatunków roślin o pozytywnym wpływie na materię organiczną wymienia się m.in. melisę lekarską, babkę lancetowatą, mniszek lekarski, dziurawiec zwyczajny, miętę pieprzową, krwawnik pospolity oraz szałwię lekarską. Cały wykaz dostępny jest w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Stawka płatności ekologicznych dla sektora ziół robi wrażenie

Kolejnym sektorem, w którym można ubiegać się o wsparcie do ziół, jest II filar WPR, a więc interwencja Rolnictwo ekologiczne. Stawka płatności wynosi tu 1856 zł/ha, wcześniej było to 1673 zł/ha. Beneficjenci zobowiązują się realizacji warunków ekologicznych przez 5 lat.

Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne

Rolnicy z areałem zielarskim mogą też ubiegać się o wsparcie w ramach interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Ich celem jest m.in. promowanie uprawy roślin zagrożonych erozją genetyczną, zwiększanie bioróżnorodności i zapewnienie bazy pokarmowej dla pożytecznych organizmów takich, jak owady i ptaki. Rośliny zielarskie objęte są pomocą w ramach dwóch interwencji.

Interwencja 5: Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie

Ta interwencja polega na zachowaniu tradycyjnych i rzadkich w uprawach gatunków roślin rolniczych, warzywnych i zielarskich, a także dawnych odmian i ekotypów na terenie kraju. Skutkiem ma być zwiększenie bioróżnorodności na terenach wiejskich. Program jest kontynuacją Pakietu 6. PROW 2014-2020.

Interwencja 7: Bioróżnorodność na gruntach ornych

Celem tej interwencji jest także wsparcie bioróżnorodności na gruntach ornych, ale także zapewnienie bytu i pokarmu organizmom pożytecznym, np. owadom zapylającym. Realizacja polega na uprawie określonej liczby gatunków roślin w ramach wariantu pierwszego, a także roślin zielarskich i warzywnych określonych w przepisach krajowych.

Zobowiązanie w ramach obu wspomnianych wyżej interwencji podejmowane jest na 5 lat.

Kredyty płynnościowe w ramach linii UP

Resort rolnictwa zachęca rolników prowadzących produkcję w zakresie rolnictwa, przetwórstwa i rybactwa do ubiegania się o kredyty płynnościowe z linii UP. Dotyczy to osób zagrożonych utratą płynności finansowej w gospodarstwie w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Przypominamy: LINIA UP - limit akcji kredytowej w wysokości 2,9 mld zł, środki w kwocie 150 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów.

Źródła: KRIR, MRiRW

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki