Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do materiału siewnego coraz niższe w 2017 r. i kolejnych latach?

Redakcja
pixabay.com
Co roku większa liczba rolników składa wnioski o dopłaty do materiału siewnego, a w budżecie nie ma większych środków na ten cel, więc kwoty mogą być coraz niższe.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych napisał w tej sprawie do ministrestwa rolnictwa popierając wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego o zmianę przepisów. Ustawa o ARR z 2015 roku wprowadziła zdaniem Izby niekorzystne zasady ustalania wysokości stawek dopłat do materiału siewnego.

 

KRIR powołując się na ministerialną odpowiedź podaje, że "w latach 2010 – 2014 nastąpił stały wzrost zainteresowania tymi dopłatami, na średnim poziomie 12,2% rocznie, co spowodowało, że zapotrzebowanie na środki na ten cel w kilku kolejnych latach przekraczało kwotę zaplanowaną w ustawie budżetowej". Rozwiązanie w postaci corocznego określania stawek dopłat na podstawie wnioskowanej powierzchni i wielkości środków zaplanowanych w ustawie budżetowej na ten cel ma pozwolić na udzielenie dopłat wszystkim skłądającym wnioski.

 

W 2016 roku na realizację mechanizmu dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny tub kwalifikowany przeznaczono kwotę 90 604 tys. zł i taka sama suma została przeznaczona na 2017 rok. "Należy jednak liczyć się z tym, że ewentualny wzrost wnioskowanej powierzchni spowoduje obniżenie jednostkowych stawek dopłat, które otrzymają rolnicy", zaznacza KRIR.

 

W tym roku odbył się przegląd wydatków na ten cel. W raporcie przyjętym przez Komitet Sterujący (19 września 2016 r.) zarekomendowano utrzymanie systemu dopłat do materiału siewnego do czasu przeprowadzenia kolejnego przeglądu tego instrumentu w 2019 r., uwzględniającego ocenę efektywności wydatkowania środków publicznych, poinformowało MRiRW.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dopłaty do materiału siewnego coraz niższe w 2017 r. i kolejnych latach? - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki