Spis treści
Kukurydza uprawiana na ziarno zajmuje w 2023 roku w Polsce ok. 1,2 mln hektarów. Żniwa trwają, ale nawet tam, gdzie zbiory są na przyzwoitym poziomie, panuje pesymizm związany z niską ceną. Aby udrożnić skupy, ministerstwo wystąpiło z propozycją udzielania dopłat dla firm, by poprawić ich sytuację finansową.
Dopłaty do mokrej kukurydzy 2023. Trwa nabór
Ruszył nabór wniosków o pomoc finansową dla podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu zbóż lub obrotu zbożami do zakupionej kukurydzy niepoddanej procesowi suszenia. W piątek 13 października ministerstwo rolnictwa przekazało, że Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy w ramach tymczasowych kryzysowych ram pomocy państwa.
Skupy i firmy prowadzące obrót kukurydzą (mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa) mogą liczyć na dopłatę do skupionego ziarna kukurydzy. ARiMR już przyjmuje wnioski. Nabór o dopłaty do mokrej kukurydzy można ubiegać się do 30 października 2023 r. Wniosek do pobrania jest dostępny na stronie ARiMR.
Pomoc w formie dopłat mogą otrzymać podmioty, które m.in.:
- Nabyły od 15 września do 31 grudnia 2022 r. mokrą kukurydzę od producenta rolnego, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- Poniosły dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
Zapowiedziana stawka pomocy wynosi 200 zł do hektara. Jak konkretnie będzie liczona wysokość pomocy? Ma być ustalana jako iloczyn stawki pomocy 200 zł i liczby ton mokrej kukurydzy nabytej od 15 września do 31 grudnia 2022 r., jednak nie więcej niż iloczyn liczby ton kukurydzy sprzedanej po 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25, wyjaśnia ARiMR.
Jak złożyć wniosek o dopłatę do kukurydzy?
Wniosek do 30 października 2023 r. należy złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu na formularzu opracowanym przez Agencję. Do wniosku należy dołączyć kopie faktur VAT (lub ich duplikaty) potwierdzających:
- nabycie mokrej kukurydzy pomiędzy 15 września a 31 grudnia 2022 r.;
- sprzedaż kukurydzy po 15 marca 2023 r.
Dokumenty można złożyć osobiście w Biurze Powiatowym ARiMR, wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej, za pośrednictwem platformy ePUAP lub skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?