Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dorabianie do emerytury w 2022 trudniejsze niż wcześniej? Emeryci są gotowi się dokształcić, ale brakuje ofert na rynku pracy [8.04.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Osoby starsze chcą się uczyć, szkolić, poszerzać wiedzę. Są efektywne, nadążają za światem cyfrowym, znają języki obce, po wielu latach pracy mają duże doświadczenie i wewnętrzny spokój, którego niejednokrotnie brakuje młodszym kandydatom do pracy.
Osoby starsze chcą się uczyć, szkolić, poszerzać wiedzę. Są efektywne, nadążają za światem cyfrowym, znają języki obce, po wielu latach pracy mają duże doświadczenie i wewnętrzny spokój, którego niejednokrotnie brakuje młodszym kandydatom do pracy. Karolina Misztal / Polska Press
Osoby starsze chcą się uczyć, szkolić, poszerzać wiedzę i dorabiać do emerytury dlatego przydałaby się dodatkowa praca dla emerytów i rencistów. Co trzeci senior myśli o tym, by zwiększyć swoje dochody, zwłaszcza w pandemii - wynika z badania opinii Funduszu Hipotecznego DOM. Dodatkową pracę chciałoby w tym celu podjąć 81 proc. emerytów. Dodatkowym czynnikiem, który uaktywnia zawodowo emerytów jest chęć wyjścia z domu - pandemia spotęgowała poczucie wykluczenia.

Pozostali chcieliby pozyskiwać pieniądze np. z wynajmowania swojej nieruchomości lub pokoju (4 proc.) ewentualnie pożyczyć gotówkę z banku (4 proc.). Chęć seniorów do podjęcia dodatkowej pracy jest zrozumiała, zwłaszcza że polskie emerytury są jednymi z najniższych w Europie, a liczba osób pobierających świadczenia minimalne sukcesywnie rośnie. Tymczasem najnowszy raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego nie pozostawia złudzeń. Wynika z niego, że polskie firmy nie zawsze są gotowe na zatrudnianie starszych kandydatów. Dlaczego?

Pracodawcy nie chcą starszych kandydatów, zwłaszcza kobiet. W 2022 roku jest trudniej?

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (na potrzeby prowadzonego badania) wysłali do pracodawców 1260 aplikacji fikcyjnych kandydatów. Do pracy aplikowali kobiety i mężczyźni, ale w różnym wieku: 28 i 52 lata. Okazało się, że osoby starsze były zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne dwa razy rzadziej. Najgorzej, w tym zakresie, wyglądała sytuacja w Warszawie, gdzie kandydatów młodszych zapraszano cztery razy częściej. Największa dyskryminacja dotyczyła kobiet w starszym wieku, bo to one otrzymywały najmniej odpowiedzi na swoją aplikację.

Potrzeba zatrudnienia wśród emerytów jest duża

Starsze osoby, które chcą podjąć pracę powinny mieć taką szansę nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też społecznych. Z badania Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że co trzeci senior narzeka, iż jego życie zmieniło się w pandemii. Emeryci czują się samotni, wyobcowani, mocno odczuwają izolację, niemożność spotkania się z rodziną i znajomymi, wyjścia do ludzi, zwykłej rozmowy „jak za starych czasów” (62 proc.).

Opisywane zmiany wejdą w życie1 lipca 2022 r. z mocą wsteczną od 1 stycznia. Ich działanie odczujemy dopiero w pełni podczas rozliczenia za rok 2022. Tymczasem większość podatników w lutym tego roku dokonała zmiany formy opodatkowania, bazując na zasadach Polskiego Ładu obowiązujących od 1 stycznia. Dziś, już w trakcie trwania roku podatkowego, mając wiedzę o nowych, korzystnych dla skali przepisach, nie mogą dokonać tej zmiany ponownie. Ale...

Wybrałeś ryczałt a od lipca jednak lepszy będzie PIT? Czy no...

Co dziesiąty podkreśla, że jego zdrowie jest coraz gorsze (11 proc.), a przyczyny upatruje również w mniejszej ilości ruchu, spacerów, wycieczek. Na brak wyjazdów narzeka zresztą co dziesiąty emeryt. Bardzo ważnym aspektem podjęcia pracy zarobkowej są zatem nie tylko względy ekonomiczne, ale również społeczne. Sytuacja finansowa emerytów pogarsza się w pandemii. Aż 94 proc. seniorów twierdzi, że dotkliwie odczuwają podwyżki. Co trzeci wydaje o 100-500 zł więcej (miesięcznie) niż wcześniej. Problemy finansowe powodują, że rośnie liczba osób zadłużonych. Seniorzy oszczędzają nie tylko na wyżywieniu, ale również leczeniu.

Emeryt szuka pracy: doświadczenie, spokój, wysokie kwalifikacje - i nic!

Społeczeństwo starzeje się, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Z raportu PARP wynika, że już co piąta osoba w Unii Europejskiej ma 65 lat lub więcej. Prognozy demograficzne GUS też nie pozostawiają złudzeń. W 2050 roku udział osób starszych (65+) w całej populacji wyniesie 32,7 proc.

– Wydaje się, że współczesny świat nie do końca unosi problemy starzejącego się społeczeństwa. Nie ma chociażby gotowych odpowiedzi na to, jak zarządzać systemem emerytalnym w taki sposób, by wraz ze wzrostem liczby osób starszych, nie malała wysokość świadczeń emerytalnych – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Idealny telefon do pracy i rozrywki

- Trudno znaleźć odpowiedzi na pytanie jak zapewnić osobom starszym dostęp do opieki medycznej, zwłaszcza, że już teraz jest on mocno utrudniony, a pandemia nie ułatwia sytuacji. Kolejne pytania dotyczą rynku pracy. Z jednej strony istnieje mnóstwo programów aktywizujących osoby w wieku 50+ i zachęcających ich do podejmowania pracy. Z drugiej strony widać, że pracodawcy nie zawsze są gotowi, by zatrudnić takie osoby - dodaje Robert Majkowski.

Tymczasem osoby starsze chcą się uczyć, szkolić, poszerzać wiedzę. Są efektywne, nadążają za światem cyfrowym, znają języki obce, po wielu latach pracy mają duże doświadczenie i wewnętrzny spokój, którego niejednokrotnie brakuje młodszym kandydatom. Takie osoby mogą być inspiracją dla młodszych pracowników. Coraz częściej mówi się, że dobry zespół, to zdywersyfikowany zespół, który tworzą ludzie w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. Warto o tym pamiętać.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki