Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowód osobisty z aplikacji mObywatel już uznawany w bankach. Gdzie honorowany jest mDowód? Zobacz, jak działa nowość

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak działa weryfikacja klientów w banku za pomocą aplikacji mObywatel.
Zobacz, jak działa weryfikacja klientów w banku za pomocą aplikacji mObywatel. gov.pl / materiały prasowe
Aplikacja mObywatel 2.0 już od kilku tygodni gości na smartfonach wielu Polaków. Zawartym w niej mDowodem można się legitymować już niemal we wszystkich instytucjach, urzędach i firmach na terenie całego kraju. Jednym z wyjątków były banki, jednak i to właśnie się zmieniło. Wszystkie z nich już oferują możliwość potwierdzania swojej tożsamości za pomocą mObywatela. Zobacz, jak to działa.

Spis treści

mObywatel 2.0 i jego zalety

mObywatel to aplikacja mobilna, która funkcjonuje jako cyfrowy portfel każdego obywatela Polski. Zawarte są w niej też różne moduły umożliwiające załatwienie niektórych spraw urzędowych. Niedawno została wydana nowa wersja apki – mObywatel 2.0 – dzięki której np. mDowód zrównał się uprawnieniami ze swoją plastikową wersją, a w wersji przeglądarkowej załatwić można wiele spraw urzędowych.

mDowód, czyli nowy, cyfrowy dokument tożsamości, jest już powszechnie uznawany we wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości, czyli m.in. w:

  • urzędach,
  • pociągach,
  • czy podczas wyborów.

Wyjątkiem są lotniska i przejścia graniczne, gdzie plastikowa wersja dowodu nadal będzie jedyną honorowaną. Do tej pory banki również nie respektowały smartfonowej weryfikacji tożsamości, jednak i to uległo zmianie.

mDowód w banku

PKO Bank Polski jako pierwszy umożliwił weryfikację swojej tożsamości za pomocą mDowodu. Dzięki temu wizyta w placówce może odbyć się bez potrzeby posiadania przy sobie plastikowego dokumentu. Jak to działa?

Jak wyjaśnia PKO, aby potwierdzić swoją tożsamość, wystarczy zalogować się w aplikacji mObywatel 2.0, a następnie zeskanować kod QR udostępniony na stanowisku doradcy. Dzięki temu pracownik otrzyma w systemie informację z potwierdzeniem danych osobowych klienta, dzięki czemu możliwa będzie jego bezproblemowa obsługa.

Mamy również dobrą wiadomość dla osób, które posiadają konta w innych bankach. Od piątku, 1 września, zaczęła obowiązywać ustawa, zgodnie z którą pozostałe banki w Polsce mają obowiązek respektowania mDowodu w swoich placówkach.

Obowiązek respektowania mDowodu w aplikacji mObywatel przez instytucje finansowe oznacza, że każdy obywatel, który przyjdzie do takiej placówki, czy to firmy ubezpieczeniowej, czy banku, będzie mógł się wylegitymować mDowodem, czyli nie dojdzie do sytuacji, że ktoś nie będzie się mógł wylegitymować, bo np. zapomniał dowodu plastikowego - mówi Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski.

Pracownicy banków mogą weryfikować tożsamość klientów legitymujących się mDowodem dzięki temu, że resort udostępnił bezpłatne narzędzie webowe, które umożliwia weryfikację cyfrowego dokumentu innej osoby. Obywatel, którego dokument jest weryfikowany, powinien korzystać z aplikacji mObywatel w wersji 4.15 lub nowszej.

Poprawki w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel 2.0 jest także cały czas poprawiana, gdyż od momentu premiery użytkownicy zauważają w niej drobne usterki. Najnowsza łatka dotyczy autoryzacji push podczas umawiania e-wizyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Było wiele zgłoszeń dotyczących niepoprawnego działania usługi, za co na X (dawniej Twitterze) przeprosił sam minister cyfryzacji i zapewnił, że trwają prace nad naprawą kolejnych niedogodności.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dowód osobisty z aplikacji mObywatel już uznawany w bankach. Gdzie honorowany jest mDowód? Zobacz, jak działa nowość - GRA.PL

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki