Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastyczne nowele o pewnym doktorze

łk
Na półki trafia cykl prozatorski Gottfrieda Benna "Mózgi i inne nowel", zawierający pięć tekstów napisanych w duchu ekspresjonistycznym, powstałych w latach 1914-1916, lecz szokująco nowoczesnych. Prozę Benna poznajemy dzięki cenionej łódzkiej tłumaczce Sławie Lisieckiej.

Niedawno pod kierunkiem poety i tłumacza wydano wiersze zebrane Gottfrieda Benna, jednego z najważniejszych poetów niemieckich XX w., w Polsce niemal nieznanego.

Cykl "Mózgi", nazywany "opowieściami o doktorze Rönnem" (porte-parole autora), jest prezentacją "nowego humanizmu" Benna, do którego doprowadziły go doświadczenia wojenne.

Latem 1914 r., zaraz po ślubie, Benn wysłany został do Belgii jako lekarz frontowy. Tam zaznał brutalności wojny i bestialstwa ludzi. Wtedy do życia powołał postać lekarza Werffa Rönnego, którego cechuje "ontologiczny brak zaufania" do rzeczywistości i człowieczeństwa. Odrzuca on humanistyczne ideały, nie ufa rozumowi i własnemu "ja", które jawi się w fazie destrukcji. Prowadzi to bohatera do ucieczek w sferę fantazji. Scalenie jednostki, pokonanie samotności i wyobcowania okazuje się możliwe tylko na gruncie estetyki. Piękno świata to jedyna zdaniem Benna rzecz warta przetrwania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki