Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Drzewo życia". Saga o łódzkich Żydach wreszcie po Polsku. Promocja książki w Centrum Dialogu

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Mało znaną w Łodzi autorkę powieści w języku jidysz Chavę Rosenfarb przypomni w poniedziałek, 25 kwietnia, Centrum Dialogu. Będzie film i promocja książki.

Chava Rosenfarb jest autorką książki o Łodzi, uznawanej za najlepszą powojenną powieść w języku jidysz. Jednak w rodzinnym mieście jest mało znana. W poniedziałek chce o niej przypomnieć Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Chava Rosenfarb jest autorką trzytomowej powieści „Drzewo życia” („Der boim fun lebn”), która opowiada o realiach życia łódzkich Żydów tuż przed wojną i w czasie okupacji. Była to pierwsza powieść o Zagładzie Żydów napisana w języku jidysz. Książkę przyjęto z dużym entuzjazmem. Autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę Icyka Mangera dla literatury żydowskiej.

Przeczytaj także: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi gotowe

Pisarka urodziła się w Łodzi w 1923 roku, przeżyła tu większość wojny, później wyjechała. Zamieszkała w Kanadzie, gdzie pięć lat temu zmarła. Pisała też wiersze, ale najsłynniejsza jest jej saga o Łodzi.

W rodzinnym mieście jest jednak mało znana. Jej książki nie były tłumaczone na język polski. Zmieniło to jesienią ubiegłego roku Centrum Dialogu, które dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przetłumaczyło i wydało pierwszy tom sagi pod tytułem „Drzewo życia. Tom pierwszy. Rok 1939”.

W poniedziałek Centrum Dialogu organizuje promocję książki. Z tej okazji będzie ją można kupić w specjalnej cenie. O książce opowie Joanna Podolska, redaktorka. Wyświetlony zostanie też nakręcony w 2015 roku film pod tytułem „Chava Rosenfarb: ta kropla trwania”. - Chcemy przypomnieć o ważnej dla Łodzi, i nie tylko, postaci - mówi Justyna Tomaszewska, rzecznik Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. - Chava była jedną z niewielu pisarek, które tworzyły w Łodzi - dodaje.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia o godzinie 18 w siedzibie Centrum przy ulicy Wojska Polskiego 83. Wstęp wolny.

O Chavie Rosenfarb nieco głośniej zrobiło się kilka dni temu. Nazwania jej imieniem jednego z wytyczanych w czasie rewitalizacji pasaży w centrum Łodzi domaga się Kolektyw Kobiet Znad Łódki. Oprócz Chavy Rosenfarb swoje ulice miałyby mieć Irena Tuwim oraz Alina Szapocznikow.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 11-17 kwietnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki