Duma Przedsiębiorcy: Icon Desing Agaty Mirkowskiej

  Duma Przedsiębiorcy: Icon Desing Agaty Mirkowskiej

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Pani Agata Mirkowska, absolwentka wydziału architektury Politechniki Łódzkiej, mówi o sobie, że czuje się rzemieślnikiem, nie zaś artystą. A jednak cele, jakie stawia przed swoją firmą, daleko wykraczają poza czysto rzemieślnicze ambicje.
  Agata Mirkowska, szefowa firmy Icon Design

  Agata Mirkowska, szefowa firmy Icon Design ©fot. Andrzej Gębarowski

  Kierowana przez nią od kilku lat pracownia Icon Design zajmuje się kompleksowym projektowaniem architektury, wnętrz, mebli i grafiki użytkowej. Innymi słowy, można tutaj zamówić całość inwestycji - od projektu domu, poprzez projekty wystroju poszczególnych wnętrz i ich wykonawstwo (łącznie z zamówieniem unikatowych mebli), aż po dobór detali - od grafik do ostatniego dzbanuszka. Całość musi tworzyć spójną wizualnie i atrakcyjną kompozycję przestrzenną.

  Aby pojawiło się zapotrzebowanie na tak kompleksową usługę, społeczeństwo musiało dojrzeć m.in. pod względem estetycznym. Zdaniem pani Agaty, jeśli spojrzeć z perspektywy kilkunastu ostatnich lat, zmiany w postrzeganiu swojego najbliższego otoczenia i wzrost wymagań wobec tego, co ogólnie nazywamy designem czy formą przedmiotu, są bardzo wyraźne.


  - Wiele osób, które "chcą się urządzić", zaczęło dostrzegać, że nie muszą być skazane na tanie, masowe wyroby - mówi Agata Mirkowska. - Chcemy to wykorzystać: pokazać, że można inaczej, że każdego może otaczać piękno, funkcjonalność i wyobraźnia. Pragniemy też przekonać ludzi, że dobry design nie musi być drogi. Ale nawet, gdy jest nieco droższy - opłaca się, bo dobrze zaprojektowane i wykonane dzieło rzemieślnika cieszy latami swoich użytkowników.

  Pani Agata współpracuje z rzemieślnikami, którzy dają gwarancję, że stworzone przez nich przedmioty takie właśnie będą - dobrze zaprojektowane i wykonane. Lista kooperujących z Icon Design wykonawców obejmuje takie specjalności jak tapicerstwo, stolarstwo artystyczne, cięcie laserowe tkanin, tworzyw i drewna, tapety i nadruki, a także design inspirowany folklorem ludowym.

  Z tą ostatnią specjalnością wiąże się kolejny pomysł pani Agaty, który można streścić w haśle "Dom polski". Będzie to wnętrze urządzone z wykorzystaniem przetworzonych motywów łowickich - w pełni nowoczesne, lecz nawiązujące do tradycji regionu. - To nawiązanie nie musi być dosłownym cytatem. Chciałabym, aby było nieco przekorne i z lekkim uśmieszkiem - komentuje pani Agata.

  Pracownia Agaty Mirkowskiej stworzyła już także kilka własnych projektów mebli, które znalazły pierwszych klientów i warto byłoby je pokazać szerszej grupie odbiorców. Stąd wziął się pomysł stworzenia salonu ekspozycyjnego, gdzie klient mógłby zobaczyć te unikatowe meble w kontekście całego wystroju wnętrza - popatrzeć z bliska na wzory tkanin obiciowych i tapet, na formy ceramiki, na propozycje obrazów, na lampy, stoły i grafiki. Byłoby to również miejsce na ekspozycję wnętrza "domu polskiego".

  Salon właśnie powstaje, gdyż firmie pani Agaty udało się wygrać konkurs ofert na wynajęcie upatrzonego lokalu o powierzchni 160 mkw. w samym sercu Łodzi, w dawnej fabryce przylegającej do pasażu Schillera. Przetarg zorganizował UMŁ w ramach akcji "lokale dla kreatywnych", która ma na celu ożywienie centrum miasta poprzez rozwój nietypowych usług i nadanie mu charakteru artystycznej i twórczej przystani.

  Jedna czwarta powierzchni lokalu zostanie wydzielona na pracownię. Pozostała część zostanie przeznaczona na strefę ekspozycyjną. - W naszym salonie planujemy urządzać tematyczne wystawy prac młodych artystów, a także spotkania, na których promować będziemy kreatywne podejście do otaczających nas przedmiotów - myślę na przykład o warsztatach z ozdabiania małych mebli, warsztatach sitodruku i ceramiki. Chcemy pokazać to, co mamy w Łódzkiem w tej dziedzinie najlepszego: kreatywność i potencjał - mówi Agata Mirkowska.

  Otwarcie salonu planowane jest na przełom lipca i sierpnia. Pani Agata jest przekonana, że oznaczać to będzie nowy i jeszcze bardziej twórczy etap rozwoju jej firmy. Pomysłów na pewno szefowej nie zabraknie...

  ***

  Akcja Duma Przedsiębiorcy

  Co tydzień będziemy prezentować historię przedsiębiorców z naszego regionu. Mamy nadzieję, że ich przykład pokaże, że warto podjąć wyzwanie i że przy odrobinie wsparcia i dobrym przygotowaniu każdemu może się udać. Cykl jest elementem akcji Idea Banku, który postanowił udokumentować i wypromować działalność dziesiątek małych polskich firm, które odniosły sukces. Na wsparcie promocyjne może liczyć około 100 firm z całej Polski. Więcej informacji o akcji na stronie: http://www.ideabank.pl/duma-przedsiebiorcy

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódź kreuje

  --p (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 26

  Łódź kreuje :)

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny