MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa przypadki odry w Łodzi! Zachorowała mama i jej maleńkie dziecko. Zobacz, jak ciężkie powikłania ma ta choroba

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polsce w latach 70-tych.
Szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polsce w latach 70-tych. Magda Pasiewicz
Odrę w tym roku w Łodzi lekarze zdiagnozowali u mamy i jej maleńkiego dziecka. Kobieta nie była szczepiona, a jej dziecko było zbyt małe na pierwszą dawkę szczepionki. Zakażeni zostali uchodźcy zza naszej wschodniej granicy.

Znowu umieramy z powodu gruźlicy!

- W tym roku w Łodzi mamy dwa potwierdzone przypadki zachorowania na odrę - mówi Nina Nizabitowska-Kowalczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - W ubiegłym roku nie mieliśmy zakażeń choć było jedno podejrzenie zakażenia. Natomiast w 2022 r Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi została poinformowana o jednym zakażeniu i dwóch podejrzeniach zakażeń.
Jeśli chodzi o podejrzenia zakażeń to w tym roku lekarze mieli ich aż osiem. Na szczęście tylko wspomniane wyżej dwa się potwierdziły.

Odra nie tylko w Łodzi
W tym roku w Polsce potwierdzono już kilkadziesiąt przypadków zakażeń odrą, m.in. w okolicach Warszawy, Wrocławiu.
Odra jest chorobą przeciwko której się szczepimy, obowiązkowo i bezpłatnie. Pierwszą dawkę szczepionki dziecko otrzymuje pomiędzy 13 a 15 miesiącem życia, a kolejną w wieku 6 lat. Podawana jest szczepionka skojarzona, czyli chroniąca przed trzema chorobami wieku dziecięcego - odrą, świnką i różyczką. Szczepionka ma ponad 98 proc. skuteczność. Jeśli nawet zaszczepiony zachoruje, to uniknie groźnych powikłań.

Najbardziej zakaźny wirus
Odra jest wysoce zaraźliwą, ostrą chorobą wysypkową układu oddechowego. Wirus odry jest najbardziej zakaźnym ze wszystkich znanych pediatrom. Odra rozpoczyna się od zwiastunów: złego samopoczucia, kaszlu, kataru, zapalenia spojówek z łzawieniem oraz narastającej gorączki dochodzącej nawet do temperatury ponad 40 stop. Przeważnie 14 dnia od zakażenia (3-4 dzień choroby) pojawia się rumieniowa, nieswędząca, plamisto-grudkowa wysypka. Wysypka zaczyna się na linii włosów oraz za uszami, rozprzestrzenia się w dół tułowia i kończyn. Choroba zazwyczaj trwa około 10 dni.

Szkarlatyna powróciła!

Powikłania po odrze
Najczęstszym powikłaniem u małych dzieci jest zapalenie ucha środkowego. Dość często dochodzi do zapalenie płuc wymagającego leczenia szpitalnego, zwłaszcza u dorosłych. Bardzo groźne są powikłania neurologiczne – zapalenie mózgu i/lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Choruje coraz więcej łodzian!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwa przypadki odry w Łodzi! Zachorowała mama i jej maleńkie dziecko. Zobacz, jak ciężkie powikłania ma ta choroba - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki