Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor szkoły ma narzędzia, aby nie był to „czas ferii”. Wywiad z Grzegorzem Wierzchowskim, łódzkim kuratorem oświaty

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Kurator Grzegorz Wierzchowski
Kurator Grzegorz Wierzchowski Paweł Łacheta / archiwum
Z Grzegorzem Wierzchowskim, łódzkim kuratorem oświaty, rozmawia Maciej Kałach.

Maciej Kałach: Czy w czwartek (12 marca) uczniowie powinni pojawić się w szkole?

Grzegorz Wierzchowski: Od czwartku uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do tych szkół. Natomiast w podstawowych oraz w przedszkolach od czwartku nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, tylko opiekuńcze. Jeżeli zajdzie taka konieczność, można z takich zajęć opiekuńczych skorzystać. Jednak od najbliższego poniedziałku i te szkoły oraz przedszkola zostaną zamknięte.

Komunikaty od premiera oraz od ministra edukacji narodowej wyjaśniły wszystkie wątpliwości naszych dyrektorów i nauczycieli, czy Kuratorium Oświaty w Łodzi otrzymywało w środę pytania w związku z decyzją o zawieszeniu zajęć?

Nie mieliśmy dużej liczby zapytań. Informacja ministerialna dokładnie wyjaśnia, co ma robić dyrektor szkoły, uczeń i jego rodzic. Przed ogłoszeniem środowej decyzji były pewne zapytania, nieliczne dotyczyły np. dostępności środków dezynfekcyjnych w placówkach oświatowych. Były również pytania odnośnie przypadków, w których dyrektor lub samorząd może podjąć decyzję o zamknięciu szkoły. Ale te wątpliwości przestały być aktualne wraz z decyzją na szczeblu rządowym.

Ze środowej wypowiedzi ministra edukacji wynika, że aktualnie nie spodziewa się on zmian w kalendarzu roku szkolnego. A jak będzie w pana opinii?

Jestem tego samego zdania co minister edukacji. Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja – ponieważ ta zmienia się z każdym dniem – ale jeśli zawieszenie zajęć ograniczy się do dwóch tygodni, nie ma zagrożenia i dla kalendarza egzaminów. Przypominam, że w czasie tego zawieszenia szkoła można kontaktować się z uczniami: wykorzystując dziennik elektroniczny czy stronę internetową. Można ten czas wykorzystać edukacyjnie. Istnieje platforma „E-podręczniki” do samodzielnej nauki. Warto przeznaczyć czas zawieszenia zajęć również na intensywniejsze czytanie lektur.

Czy kuratorium ma narzędzia do kontrolowania, czy jednak stan zamknięcia szkół nie zamienia się w ferie?

Narzędzia do tego, aby pokierować zdalną pracą uczniów, ma dyrektor szkoły. To on powinien określić drogi kontaktu z uczniami, aby nie czuli się „jak na feriach”. Brak zaniechania edukacji to jedna z ważnych sprawa dla uczniów w tym czasie. Druga sprawa to odpowiedzialność za zdrowie: unikanie dużych skupisk ludzi – czyli centrów handlowych czy komunikacji miejskiej.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki