Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dyrektor szkoły mogła wyłudzić nawet do 900 000 złotych dotacji! Grozi jej 8 lat więzienia

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Maciej Kałach
Maciej Kałach
Dyrektor szkoły mogła wyłudzić nawet do 900 000 złotych dotacji!
Dyrektor szkoły mogła wyłudzić nawet do 900 000 złotych dotacji! archiwum
Dyrektor szkoły mogła wyłudzić nawet do 900 000 złotych dotacji! Szkoła zawyżała liczbę uczniów. Kobiecie grozi do 8 lat więzienia.

Dyrektor szkoły mogła wyłudzić nawet do 900 000 złotych dotacji!

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej w Łodzi podejrzewali, że w jednej z placówek oświatowych na terenie Łodzi może dochodzić do wyłudzeń dotacji. Szkoła o, której mowa zobowiązana była do przekładania w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Łodzi dokumentacji zawierającej informacje o liczbie uczniów uczęszczających do szkoły. Liczba ta jednak była zawyżona, a na liście słuchaczy były osoby przebywające na stałe za granicą, osoby zmarłe oraz osoby, które uczęszczały do szkoły gdy ta funkcjonowała pod inną nazwą. W ten sposób szkoła otrzymywała znacznie zawyżoną kwotę dotacji.

W toku postępowania zabezpieczono obszerną dokumentację dotyczącą jej słuchaczy, w tym dzienniki lekcyjne, podania o przyjęcia do szkoły, listy obecności, dokumentację o pracownikach – w wersji papierowej i elektronicznej. Przesłuchano w charakterze świadków ok. 500 osób, w tym nauczycieli, pracowników szkoły i słuchaczy. Na podstawie uzyskanej dokumentację oraz zeznania świadków ustalono, że wyłudzono nienależne dotacje na łączną kwotę około 45 000 złotych. - informuje kom. Aneta Sobieraj

Kwota wyłudzona przez dyrektor szkoły może sięgnąć nawet do 900 000 złotych.

Dyrektor szkoły została zatrzymana w piątek 22 października. Kobieta usłyszała zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wyłudzenia dotacji, a także oszustw, za które grozi jej kara nawet do 8 lat więzienia.
Zatrzymana nie przyznaje się do winy oraz odmawia składania zeznań. Jej majątek został zabezpieczony na poczet naprawienia szkody oraz grzywny.

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, w poniedziałek potwierdził informacje KWP. Ponadto doprecyzował, że szkoła zatrzymanej w piątek dyrektorki kształciła osoby dorosłe. Zatrzymana wpłaciła kaucję w wysokości 15 tys. zł, po czym mogła wrócić do miejsca zameldowania, ale ma m.in. zatrzymany paszport i obowiązek pojawiania się w ustalonym komisariacie cztery razy w tygodniu w ramach dozoru policyjnego.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki