Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu w Łodzi. 17 stycznia rozpoczął się XXII Ogólnopolski Dzień Judaizmu

Anna Gronczewska
Modlitwą na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej w Łodzi rozpoczął się XII Ogólnopolski Dzień Judaizmu. Jego przewodnim hasłem są słowa z księgi proroka Ozeasza: Nie przychodzę, żeby zatracać.

Ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu rozpoczęły się poranną modlitwą Kadisz – za zmarłych na największym cmentarzu żydowskim w Europie środkowo-wschodniej, jaki znajduje się w Łodzi przy ul. Brackiej 40. Zostali tam pochowani mieszkający kiedyś w Łodzi Żydzi. Tu też znajdują się groby więźniów Litzmannstadt Getto. Modlitwie przewodniczyli Rabin Łodzi Dawid Szychowski i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Przed południem w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana rozpoczęło się sympozjum składające się z dwóch paneli. W pierwszym poświęconym Biblii głos zabierze prof. Paweł Śpiewak. Będzie mówił „W jaki sposób Żyd czyta Torę” oraz ks. dr Arnold Zawadzki, który zapyta „Czy żydowska lektura Biblii jest potrzebna chrześcijanom?” Panel poprowadzi bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

Drugi panel poświęcony relacjom chrześcijańsko-żydowskim animować będzie Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a głos zabiorą: Nili Amit i brat. Krzysztof Fronczak, przeor łódzkich bonifratrów, który prowadził szpital w Nazarecie.

O godzinie 18 rozpocznie się Centralne Nabożeństwo Słowa Bożego. Będzie miało miejsce w wielki namiocie rozłożonym na Starym Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki