Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu w Sieradzu [ZDJĘCIA]

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Ogólnopolski Dzień Judaizmu miał w środę swoją sieradzką odsłonę. Święto dwóch kultur odbyło się tu po raz ósmy.

Podczas tegorocznego sieradzkiego Dnia Judaizmu przypomniano wyjątkową postać doktora Kazimierza Kempińskiego, który zasłużył na miano sieradzkiego Korczaka. Jako lekarz opiekował się ubogimi i bezrobotnymi, a gdy Niemcy likwidowali getto w Sieradzu, nie skorzystał z możliwości ratunku i z innymi Żydami zginął w komorze gazowej w Chełmnie nad Nerem.

Na obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu złożyła się oficjalna uroczystość w sieradzkim teatrze, a także wspólna modlitwa przy kolegiacie.

Inicjator sieradzkiego Dnia Judaizmu ksiądz Marian Bronikowski, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu, przypomniał, że Polacy i Żydzi w tym mieście tworzyli dobre sąsiedztwo i warto na tym budować dialog.

- Często próbuję sobie wyobrazić chwile, gdy do sieradzkiej synagogi zdążali wyznawcy judaizmu, gdy trwała w niej modlitwa i śpiewano psalmy - powiedział ksiądz Marian Bronikowski. - Przecież to tak blisko naszej kolegiaty, a nikt sobie nie przeszkadzał. Nawzajem się te dwie społeczności szanowały. Trudno mówić w XXI wieku, trzecim tysiącleciu chrześcijaństwa, o religiach bez spotykania się ze sobą, zatrzymywania się przy sobie i wydobywania na światło dzienne tego, co nas łączy. A chrześcijaństwo wyrosło przecież z judaizmu, łączy nas miłość do tego samego Boga.

O potrzebie dialogu na własnym przykładzie mówili Małgorzata i Aleksander Imasowie z gminy żydowskiej wyznaniowej w Poznaniu. Ona praktykująca katoliczka, on żyd. Razem - szczęśliwe małżeństwo, które dzień wcześniej obchodziło 42. rocznicę bycia razem.

- Ten dialog u nas trwa więc już od bardzo dawna. Wychowujemy dzieci, wnuki i nigdy na drodze nie stanęły u nas problemy religijne. Wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy - mamy wspólne korzenie, ten dialog powinien być więc naturalny. Nie było problemu, że reprezentujemy inne wyznanie, inną kulturę. Była miłość, która trwa do tej pory i to jest najważniejsze - mówiło małżeństwo.

Biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering podkreślił, że braku dialogu prowadzi do nieporozumień i konfliktów.

- Kiedy człowiek czegoś nie wie, nie zna dobrze sytuacji, zachowuje się irracjonalnie. Im więcej wiedzy na swój temat, bezpośrednich kontaktów, normalnych życzliwych ludzkich gestów, tym lepiej - powiedział biskup Mering.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich nie wątpi, że warto się spotykać...

- Jeszcze 50 lat temu nie było w ogóle dialogu pomiędzy nami, teraz jest o wiele lepiej i to powinno dawać nam nadzieję, siłę, aby pracować dalej - stwierdził.

ZOBACZ WIĘCEJ: Dzień Judaizmu w Sieradzu 2016 [ZDJĘCIA]

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
11 - 17 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki