Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Ojca 2015. Mężczyźni w Łódzkiem coraz później decydują się na ojcostwo [INFOGRAFIKA]

Alicja Zboińska
W ubiegłym roku ojcami zostało 22.704 mężczyzn z województwa łódzkiego. Panowie na taki krok decydują się coraz później.

Jeszcze w 2010 roku dziecko na świecie witali najczęściej mężczyźni w wieku od 25 do 29 lat. To się jednak zmieniło i w ciągu ostatnich kilku lat z pierwszej pociechy cieszą się najczęściej panowie w wieku od 30 do 34 lat.

Tylko w naszym regionie w ubiegłym roku ojcami zostało 8.177 mężczyzn, którzy mają od 30 do 34 lat. To aż 36 procent wszystkich zeszłorocznych nowych tatusiów.

Nie brakuje także starszych, ponad 4 tysiące mężczyzn, czyli blisko 18 procent wszystkich ojców, ma od 35 do 39 lat. A ponad 7,5 procent na ojcostwo zdecydowało się, gdy skończyło 40 lat. W statystykach odnotowano też młodych ojców, niespełna pół procenta ubiegłorocznych ojców nie skończyło jeszcze 19 lat, a 7,6 proc. ma od 20 do 24 lat.

Dzień Ojca 2015. Najlepsze memy z okazji Dnia Ojca

Bardziej przedsiębiorczy, ale gorzej wykształceni

Nasi ojcowie przeważnie są gorzej wykształceni od naszych mam.

- Wykształcenie wyższe ma 13 procent mężczyzn z województwa łódzkiego - mówi Anna Jaeschke, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych. - Tymczasem w przypadku pań ten wskaźnik wynosi 18 procent. Blisko 20 procent kobiet ma wykształcenie wyższe niż średnie. Oznacza to, że ukończyły studia lub szkoły policealne. W przypadku panów ten wskaźnik to 15 procent.

Dzień Ojca 2015. Życzenia z okazji Dnia Ojca. Wierszyki na Dzień Ojca. Życzenia dla taty

Dzisiaj wielu ojców na świętowanie znajdzie czas dopiero po południu lub wieczorem. Tzw. wskaźnik zatrudnienia dla mężczyzn z województwa łódzkiego wynosi bowiem 62,4 proc. Nasi ojcowie są bardziej przedsiębiorczy od mam. W naszym regionie własne firmy prowadzi 12 procent mężczyzn i 6 procent kobiet.

Ojcowie także więcej zarabiają. Ich pensje są przeciętnie o 10 procent wyższe niż wynagrodzenia kobiet. Ta dysproporcja jest jeszcze wyższa, jeśli weźmiemy pod uwagę stanowiska kierownicze. Kobiety zajmują je bowiem rzadziej niż mężczyźni.

Nasi ojcowie gorzej sobie za to radzą, gdy stracą pracę. Są mniej samodzielni w szukaniu nowego zajęcia niż nasze mamy. O ile kobiety wykorzystują różne możliwości, np. szukają pracy za pośrednictwem portali czy same kontaktują się z pracodawcami, to panowie korzystają głównie z pomocy znajomych oraz rodziny.

Zaczęło się od wdowca z szóstką dzieci

Dzień Ojca jest stosunkowo młodym świętem. Pierwszy raz obchodzono go 19 czerwca 1910 roku, a miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton. Odbyło się to na wniosek Sonory Louise Smart Dodd, która chciała uhonorować swojego tatę. Po śmierci jej mamy sam wychował on szóstkę dzieci. W USA święto trafiło do kalendarza w 1924 roku. Oficjalny akt prawny w tej sprawie podpisał prezydent Richard Nixon. Miało to miejsce w 1972 roku.

W Polsce natomiast ten dzień obchodzimy od 1965 roku. U nas święto to przypada 23 czerwca. Tego samego dnia świętują także ojcowie w Nikaragui, Indiach, Nepalu oraz na niewielkiej wyspie Pitcairn. Nie ma jednego Dnia Ojca na całym świecie.

Na swoje święto najdłużej muszą czekać skandynawscy tatusiowie. Prezenty i laurki od pociech otrzymują dopiero w drugą niedzielę listopada. W Danii natomiast Dzień Ojca obchodzi się 5 czerwca, a w Wielkiej Brytanii i Holandii w trzecią niedzielę czerwca. Włoscy, hiszpańscy i portugalscy ojcowie świętują 19 marca, gdy obchodzony jest dzień św. Józefa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki