Dzikie zwierzęta na ulicach Łodzi

  Dzikie zwierzęta na ulicach Łodzi

  Jacek Losik

  Dziennik Łódzki

  Dzikie zwierzęta na ulicach Łodzi

  ©Jakub Pokora

  Na ulicach Łodzi coraz częściej można ostatnio spotkać młode dzikie zwierzęta. Strażnicy i leśnicy ratowali już m.in. małe dziki oraz wiewiórki.
  Dzikie zwierzęta na ulicach Łodzi

  ©Jakub Pokora

  Chociaż wiele wskazuje na to, że zima nie powiedziała w tym roku jeszcze ostatniego słowa, w królestwie zwierząt trwa już wiosenne ożywienie. Widać to nie tylko w lasach, ale także na ulicach Łodzi.

  - Dostajemy mnóstwo zgłoszeń związanych z dzikimi zwierzętami. Strażnicy miejscy z sekcji Animal Patrolu w tym roku przewieźli do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt już ponad 124 stworzenia. Najczęściej są to niestety skrajnie osłabione lub potrącone przez samochody zwierzęta - mówi Paweł Trojanowski naczelnik oddziału ogólnomiejskiego straży miejskiej w Łodzi.

  W ostatnich dwóch miesiącach funkcjonariusze uratowali m.in. małego dzika, który wyziębiony i osłabiony leżał w okolicy rynku w Nowosolnej. W pobliżu nie było jego stada, dlatego strażnicy przewieźli go do Ośrodka, gdzie maluch nabiera sił.

  Na początku kwietnia do dzika dołączyły dwie młode wiewiórki, które wypadły z gniazda na drzewie przy ul. Eleonory. Gdy zwierzęta staną na nogi, zostaną wypuszczone na wolność.

  Czytaj:Dzikie zwierzęta w Łodzi. Lis w parku Reymonta [ZDJĘCIA]

  Rosnąca liczba interwencji z dzikimi zwierzętami nie dziwi Hannę Bednarek-Kolasińską, rzeczniczkę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

  - Lasy w woj. łódzkim (także te w granicach stolicy województwa) tętnią życiem. Warto zatem wybrać się tam na spacer. Zwłaszcza wcześnie rano. Przy odrobinie szczęścia o świcie lub zmierzchu możemy spotkać marczaka, czyli zajączka, który w marcu przyszedł na świat. Zwierzęta wielkości ludzkiej pięści dzień spędzają w ukryciu, ale wieczorem lub rankiem można je spotkać, gdy wychodzą z nory trochę sobie pokicać - mówi Hanna Bednarek-Kolasińska.

  W lasach w woj. łódzkim można również spotkać - podobnie jak na ulicach Łodzi - lochy z pasiakami. Rzeczniczka RDLP podaje, że częstym widokiem jest obecnie stado złożone z kilku samic oraz biegających wokół nich nawet 30 małych dzików.

  Zobacz też:Ranny orzeł bielik w Piotrkowie: "Zrobimy wszystko, by przywrócić mu dawną sprawność" [ZDJĘCIA]

  - Na świat przychodzą również jenoty, żbiki, tchórze i wydry. Cielą się także klępy (samice łosia), których liczebność w ostatnich latach w woj. łódzkim gwałtownie rośnie. Sarny wkrótce będą miały koźlęta - wymienia Hanna Bednarek-Kolasińska. - W lesie pojawia się też coraz więcej owadów. Można już spotkać żuka leśnego. Prowadzi on zwykle nocny tryb życia. W ciągu dnia trzyma się w ukryciu lub ociężale pełza po ziemi.

  Bociany - celebryci
  Podobnie jak w ubiegłym roku na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi można obserwować na żywo dwa gniazda chronionego bociana czarnego.

  Ich dokładna lokalizacja objęta jest tajemnicą, wiadomo jednak, że znajdują się na dębie i sośnie w woj. łódzkim. Transmisje warto śledzić, ponieważ w gniazdach dzieją się ciekawe, choć często bardzo dramatyczne, rzeczy. W ubiegłym roku troje piskląt porwał jastrząb, ale w tym roku emocji również nie brakuje. Jajo, które zniosła bocianica w gnieździe na sośnie, zostało 9 kwietnia zniszczone przez niewielkiego kowalika. Wielokrotnie próbował nakłuć skorupę jaja. W końcu mu się to udało. Wyjadł część zawartości i odleciał. Lokalizacja nadal jest jednak cenna dla bocianów. 15 kwietnia dwóch samców walczyło o gniazdo, co zarejestrowały kamery. Na dębie, tamtejsza para, złożyła dwa jaja. Czy wyklują się z nich pisklęta?


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie na temat

  żałosne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Jeśli mam kupić dostęp w internecie /za który płacę/ to ignoruje wasze informacje.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny