Dziś rocznica urodzin Władysława Króla. Odwiedziny na grobie patrona ŁKS

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Tak wygląda pomnik na grobie Władysław Króla
Tak wygląda pomnik na grobie Władysław Króla
Władysław Król urodził się 30 października 1907 roku w Nałęczowie, zmarł 29 stycznia 1991 roku w Łodzi. Dla upamiętnienia 114 rocznicy urodzin rzecznik klubu z al. Unii Bartosz Król i kustosz tradycji ŁKS Jacek Bogusiak odwiedzili grób legendarnego ełkaesiaka.

Na grobie Władysława Króla, jak co roku, złożony został okazały wieniec, pomnik ozdobiony został chorągiewkami ŁKS. Co roku groby ludzi związanych z ŁKS odwiedzane są przez niezmordowanego Jacka Bogusiaka.

Władysław Król pochowany jest na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi, w części katolickiej. Imieniem legendarnego piłkarza i trenera, olimpijczyka został nazwany Stadion Miejski Łódzkiego Klubu Sportowego przy al. Unii. W Łodzi jest także ulica Władysława Króla w Łodzi - od 27 maja 1994 (położona na terenie osiedli: Piaski, Zagrodniki i Pienista).

Władysław Król to jeden z najwybitniejszych sportowców w historii Łodzi, reprezentant Polski w hokeju i piłce nożnej. Jako trener piłkarski doprowadził Łódzki Klub Sportowy do pierwszego mistrzostwa Polski w 1958 roku. Jacek Bogusiak poświęcił mu dwie publikacje, które są do nabycia w księgarni Odkrywcy przy ul. Narutowicza w Łodzi.

Władysław Król urodził się 30 października 1907 roku w Nałęczowie. Po pierwszej wojnie światowej przeprowadził się z rodzicami do Lublina, gdzie skończył z wyróżnieniem Szkołę Rzemiosł im. St. Syroczyńskiego. Już wówczas uprawiał sport i należał nie tylko do najlepszych piłkarzy Lublinianki, ale także narciarzy tego klubu. Właśnie w Lublinie poznał ełkaesiaka, Aleksandra Kowalskiego, wówczas studenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który zachęcił zdolnego sportowca do przeprowadzki do Łodzi.

W latach 50. Władysław Król już jako uwielbiany przez podopiecznych trener, stworzył legendarną drużynę piłkarską „Rycerzy Wiosny” - zdobywców pierwszego dla Łodzi Pucharu Polski (1957) i pierwszego tytułu mistrzów Polski (1958).

To były czasy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

Realme C31 4/64GB Zielony

-

599,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Reprezentacja Polski. Rzecznik PZPN o problemach w kadrze

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www
I to wszystko w SERCU ŁODZI..........

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie